Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Byla to korunovace posledních dvou sezon, radoval se Churavého kouč

Český reprezentant Pavel Churavý při letu v závodě sdruženářů na olympijských hrách ve Vancouveru. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Přišel mezi novináře, usmíval se. Trenér sdruženářů Luděk Šablatura měl důvod k oslavě. Jeho svěřenec Pavel Churavý právě vybojoval páté místo v olympijském závodě, čímž vyrovnal nejlepší český výsledek Milana Kučery z Nagana 1998. "Jsem nesmírně spokojený," radoval se kouč.

Základem pátého místa byla podle Šablatury správně zvolená taktika do desetikilometrového běhu. Do něj Churavý startoval z osmé pozice se ztrátou 52 sekund na lídra Grubera z Rakouska.

"Pavel má ty začátky pomalejší a to, že ho dojede velká skupina, mu vyhovovalo," řekl trenér. "Mohl se s nimi vyvézt a ve finiši bylo naplánováno, že do toho půjde," popisoval taktiku.

Churavý nakonec na třetí místo ztratil 13 sekund, ve finiši prohrál s Finem Manninenem.

Dobrou výchozí pozici si Churavý vybojoval už na velkém můstku, na němž za nepříznivých podmínek skočil 126 metrů a obsadil osmé místo.

"Medaile daleko nebyla. Škoda toho skoku, který nebyl úplně vyvedený. Odrazil se brzo a to se projevilo na metrech. Mělo to být dál," popisoval trenér podmínky, při nichž Churavého rozhodčí třikrát stáhli ze startovní lavice.

"Třikrát měl super vítr proti a oni ho třikrát sundali. Škoda, že mu nedali zelenou," komentoval chvíle před skokem.

Přesto vinou špatného počasí dopadl Churavý z poslední sedmičky skokanů nejlépe. "Zbrzdil je o tři minuty. Ti poslední už to měli hodně špatné."

Olympiádu tak z pohledu svého nejlepšího svěřence hodnotí jako úspěšnou. "Určitě. Pavel zde korunoval poslední dvě sezony, který má výborný. Tohle je třešnička," uzavřel.Najdete na iDNES.czmobilní verze