Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Byla to nejúspěšnější olympiáda v historii, jásá hokejový šéf Fasel

Šéf světového hokeje René Fasel (vpravo) věří, že se s Garym Betmanem dohodne a že NHL vyšle své hráče i na další olympiádu | foto: AP

2 2010
V USA zaujalo finále víc televizních diváků než finále baseballové nebo basketbalové ligy, v Kanadě se dívalo osmdesát procent všech obyvatel. "Máme za sebou nejúspěšnější olympijský turnaj v historii," prohlásil spokojený René Fasel, šéf mezinárodní hokejové federace IIHF.

Nejde přitom jen o gigantickou sledovanost hokejového finále v zámoří. "Služby, logistika, servis pro média, výkony rozhodčích, návštěvy v arénách..." vyjmenovává Fasel všechny klady právě skončené akce.

"Všechno šlo neskutečně dobře. Věděl jsem, že tenhle turnaj bude dobře připravený, ale přesto jsem velmi příjemně překvapený."

Finále lámalo rekordy

26,5 milionu Kanaďanů se aspoň na chvíli podívalo na finálový duel olympijského turnaje.

16,6 milionu lidí, tedy zhruba 50 procent veškeré populace, vidělo celý zápas. Tato čísla dělají z bitvy o hokejové zlato nejsledovanější televizní pořad v dějinách Kanady.

9 televizních stanic v 8 jazycích přenášelo finálový duel.
_____________________

27,6 milionu diváků sledovalo finále na stanici NBC (téměř 10 procent obyvatel USA). Pro Američany to byla třetí nejsledovanější hokejová akce všech dob po dvou utkáních olympiády 1980. V posledních dvou letech trumfnul duel s Kanadou i baseballovou Světovou sérii a finále basketbalové NBA. Výš je v USA letos ze sportovních událostí jen Superbowl, finále ligy amerického fotbalu.

Předseda IIHF, který dřív sám působil jako rozhodčí, si ve Vancouveru nemohl vynachválit především kvalitu soudcování.

"Nepamatuju si, že bychom někdy zakončili turnaj bez stínu kontroverzí. Výkony arbitrů byly tentokrát skvělé a nejlépe o tom vypovídá fakt, že o nich nikdo nemluvil. Nestěžovali si hráči, nerozebíraly se v médiích," tvrdí Fasel.

Se šéfem mezinárodního hokeje by v tomto bodě zřejmě nesouhlasili někteří slovenští reprezentanti. Ti si po zápase s Českem ve skupině a s Finskem o bronz na sporné výroky rozhodčích stěžovali - více ZDE a ZDE.

Na olympiádě přitom pískali společně sudí ze zámoří a z Evropy. "Je to další příklad úspěšné spolupráce IIHF a NHL," míní Fasel.

Ten věří, že úspěch a sledovanost hokeje na olympiádě pomůže přilákat hráče nejlepší ligy světa i na další hry v roce 2014. Účast hvězd NHL na turnaji v Soči je i přes vysněnou finálovou výhru Kanady nad USA zatím stále nejistá a naráží na odpor komisionáře Garyho Betmana.

"Gary, potřebujeme vás," obrátil se Fasel na Betmana emotivně během tiskové konference.

Na mocného šéfa zámořské ligy tlačí i předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge a přidávají se také samotní hokejisté. Rus Alexander Ovečkin prohlásil, že do Soči přiletí, ať vedení ligy chce, nebo ne, chuť hrát na olympiádě i za čtyři roky už potvrdilo mnoho dalších.

"Doufám, že tam hráči z NHL budou mít šanci jet," řekl po finále kouč poražených Ron Wilson. "Dlužíme to fanouškům v jiných zemích, z jejichž soutěží k nám odlákáváme nejlepší hokejisty."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze