Byla to zábava, řekla Navrátilová

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Sbohem, Martino! Atény se rozloučily s nejslavnější tenistkou všech dob. Martina Navrátilová skončila ve čtvrtfinále čtyřhry. "Zklamání? Jasně, přály jsme si medaili, věřily si, že to celé vyhrajeme. Ale byla to zábava. Elektrizující atmosféra," řekla, když s kolegyní Raymondovou dohrály. Žádné slzy, jen kapka dojetí.

Krátce před padesátkou, kdy už jsou sportovci obvykle v důchodu, zatoužila po olympiádě, kvalifikovala se a toužila po triumfu. Jak sladce by se odcházelo.

Jenže čtvrteční teplá aténská noc přála Japonkám. "My hrály velmi dobře, ony ještě líp," uznala Navrátilová. Jeden velký sen skončil, říkali jí reportéři. "Ne, ne. Myslím, že to nebyl sen. Já svůj sen žiju dál. Tady to byl jen nečekaný bonus po báječné kariéře."

Rodačka z Řevnic u Prahy předváděla i na olympiádě parádní tenis. Jako by jí nemělo být za dva měsíce 48 let. "Slyším hůř, než se cítím," usmála se.

To ona táhla americký tým i ve čtvrtfinále. Však také Lisa Raymondová ocenila: "Marty byla fantastická." Reflexy na síti byly jako zamlada, levačka pořád stejně dobrá, hlava chytrá. A nohy? Když ve třetím setu, po více než 90 minutách hry, dobíhala dvakrát přesně zahraný lob, byla svěží.

Když bekhendovou smečí zakončila druhý set, zaťala pěst a odběhla. Musela si odskočit na toaletu. Na stadionu se spustil malý karneval. Řekové se zvedli a tancovali, dupali na plechu a dělali ohromný rámus. Kolem proudila lidská vlna.

A když se Navrátilová vrátila, vítal ji mohutný aplaus. Nasadila si brejličky, otočila čepici kšiltem dozadu a šla podávat. Bojovala až do konce, hádala se o sporné míčky, až ji Raymondová musela mírnit. "Get out! Out! - Vypadni!" křičela na míč, když ho nemohla doběhnout.

V nevídané kariéře vyhrála všechny čtyři grandslamy, 331 týdnů byla světovou jedničkou. Oslnila i v Aténách. Tři mečboly Američanky smazaly, čtvrtý ne. Konec. Navrátilová zůstala vteřinu zaraženě stát, pak si plácla s Raymondovou a pogratulovala soupeřkám.

Sedla si na židličku, sbalila věci, brýle uložila do krabičky - a zamávala lidem. Než dnes odletí domů do amerického Colorada, ráda by se podívala živě na nějaký sport. "Zatím jsem všechno sledovala jen z televize." Škrábalo ji v krku.

Za 10 dní už bude v New Yorku na US Open - zase touží po triumfu. A pak? Skončí? "Na příští rok ještě plány nemám." Třeba bude pokračovat, i když dlouho tvrdí, že v roce 2005 už profesionální tenis hrát nebude. "Lidi mě odepisovali už v pětadvaceti... No, uvidíme."

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz