Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Doktor bude novým šéfem českých výprav na olympijských hrách

Bývalý kanoista Martin Doktor bude šéfovat českým výpravám na olympijských hrách. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

5 2012
Dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor se stal sportovním ředitelem Českého olympijského výboru. Kanoistický hrdina z Atlanty 1996 bude na příštích hrách pracovat jako šéf českých výprav.

Nový předseda českých olympioniků Jiří Kejval přivedl do svého týmu první velké jméno. Bývalý kanoistický šampion Martin Doktor vystřídá sedmdesátiletého Františka Dvořáka, který vedl osm olympijských výprav počínaje zimním Naganem v roce 1998. "Martina jsem si jako nástupce vytipoval už při nástupu do minulého období v roce 2009," prozradil Dvořák, který bude pracovat jako Doktorův poradce.

"Martin Doktor není jen dvojnásobný olympijský vítěz, ale je také trenérem olympijských medailistů a v oblasti sportu má nejvyšší možné vzdělání," vyzdvihl Kejval. Kromě dvakrát pozlacené Atlanty startoval Doktor také o čtyři roky později v Sydney a v roce 2004 v Aténách. Letos v Londýně se v roli šéftrenéra spolupodílel na bronzu čtyřkajaku. Jeho nástupcem by se od 1. ledna měl stát třiatřicetiletý Pavel Hottmar, účastník OH 2000 v Sydney, který dosud zodpovídal za juniorské výběry.

"Jako sportovec jsem dosáhl na vrchol, vyzkoušel jsem si i pozici trenéra. Nyní pro mě přišel další profesní posun. Tahle nabídka se neodmítá," upozornil mnohonásobný mistr světa či Evropy.

Při olympijských hrách v Londýně letos v létě už osmatřicetiletý Doktor věděl o nabídce, kterou pro něj Kejval chystá. "Už jsem tam tak trochu jako šéf mise fungoval. Kanoisté bydleli v odloučené olympijské vesnici a já jsem dokonce měl akreditaci určenou zástupci šéfa výpravy," podotkl.

Už nyní začíná přebírat olympijskou agendu, ale oficiálně se funkce ujme 1. ledna 2013. První velká akce jej čeká už v únoru, kdy povede českou misi na únorovém Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v rumunském Brašově.

O rok později na něj čeká první vrchol: povede českou výpravu na ZOH v Soči. "Na zimních hrách jsem nikdy nebyl, tou dobou jsem vždy byl v nejtvrdší fázi kanoistické přípravy někde v Africe. Na tu změnu se moc těším."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze