Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Bývalý prezident MOV Samaranch zůstává ve vážném stavu v nemocnici

Juan Antonio Samaranch | foto: AP

21 2010
Bývalý prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch zůstává i po třetí noci strávené v nemocnici ve velmi vážném stavu. Devětaomsdesátiletý Samaranch byl hospitalizován v neděli a je na jednotce intenzivní péče. Lékaři nejsou ohledně jeho uzdravení příliš optimističtí.

Jak uvedl mluvčí kliniky Quirón, Samaranchův stav se přes noc z úterý na středu nezměnil. Bývalý šéf MOV by se měl dnes podrobit dalším testům.

Šéf interny barcelonské kliniky Quirón uvedl, že devětaosmdesátiletý Španěl byl přijat do nemocnice kvůli "akutní koronární nedostatečnosti".

"Nemůžeme být příliš optimističtí. Především kvůli jeho věku a chronickým problémům, které má," uvedl na tiskové konferenci internista Rafael
Esteban. Podle něj je nicméně dobré znamení, že Samaranch přežil prvních 48 hodin po záchvatu. V současnosti je pod sedativy a dýchá pomocí přístroje.

Pokud se jeho stav v dalších dnech zlepší, není vyloučeno jeho plné zotavení.

Samaranche, jenž vedl MOV v letech 1980 až 2001, v minulých letech trápily zdravotní obtíže a několikrát byl v nemocnici, většinou kvůli celkové tělesné únavě. Loni v říjnu zkolaboval v Monaku a vyšetření u něj odhalilo nepravidelný srdeční rytmus.

Jeho nynější zdravotní problémy přišly nečekaně. "Byl v dobrém stavu. Tak dobrém, že měl tento týden letět do Lausanne. Do neděle byl úplně zdravý," řekl Esteban. V den kolapsu Samaranch dokonce ráno cvičil.

I poté, co jako druhý nejdéle sloužící prezident MOV v historii odstoupil, zůstal v olympijském hnutí aktivní. Podílel se například na neúspěšných kandidaturách Madridu na pořádání olympijských her 2012 a 2016.

Barcelonský rodák pomohl během svého období k celosvětové popularizaci olympismu a především k finanční záchraně MOV, jemuž se nikdy předtím nevedlo ekonomicky lépe. Funkci ovšem opouštěl ve stínu korupčního skandálu v souvislosti s volbou Salt Lake City za olympijské město pro rok 2002, který vedl k vyloučení deseti členů MOV.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze