Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Calgary 1988: Tomba lákal Wittovou: Pojď na rande. Za medaili

Katarina Wittová v Calgary 1988 | foto: Profimedia.cz

20 2010
Byla to pikantní i úsměvná historka calgarské zimní olympiády. V titulní roli dvě megastar: italský slalomář Alberto Tomba nadbíhal německé krasobruslařce Katarině Wittové. Usilovně posílal květiny, za rande nabízel: "Dám ti svoji zlatou medaili."

"Nechci, vyhraju si vlastní," odmrštila ho. Načež se v kostýmu Carmen stala první krasobruslařkou poválečné historie, která obhájila olympijský titul. Listonoš jí denně doručoval 300 nabídek k sňatku.

Otec Manfred je doma předčítal a občas dceru popíchl: "Už si vyber, nebo zůstaneš na ocet."

Čtěte denně seriál

20 olympiád, 20 příběhů

Dnes 15. díl: Calgary 1988
Když legenda nahání legendu: Alberto Tomba vládne slalomům
a žádá o rande Katarinu Wittovou.
Zítra 16. díl: Albertville 1992
V režii norských polárníků: Dählie kontra Ulvang. Z rivality se zrodí nejlepší olympionik historie.

Tomba se nevzdal. Wittová odešla do profesionálních show, ale nevydržela tam. Na hrách v Lillehammeru 1994 se opět setkali coby závodníci.

"Katarina je sladká jako bonbon. Jak rád bych mlsal," nechal se slyšet Ital. "Počkám na tebe večer v klubu a vynesu tě do nebe," nabízel Němce. Nepřišla. "Nevděčnice," odfrkl si.

V Lillehammeru už byli oba za sportovním zenitem. Zato v Calgary 1988 platili za ikony světového sportu. Tomba, svůdník a sebestředný showman, vyhrál slalom i obří slalom a Gazzetta dello Sport psala: "Při jeho jízdách zažívá celá Itálie davový orgasmus."

Wittová, kráska s přezdívkou "Nejkrásnější Marxova vnučka", byla záhadná, kontroverzní a "na ledu vždy svůdná, démonická, zabejčilá a setsakra dobrá", jak o ní prohlásil olympijský vítěz Brian Boitano.
Mimo led? Herečka Pamela Andersonová ji označila za "prototyp moderního ženství". A pro Playboy nafotila po hrách sérii svůdných fotografií. "Kati byla velmi inteligentní, žádná buchta, kus dámy. Nafoukaná? To ne," vzpomíná na ni mistryně světa Radka Kovaříková.

Alberto Tomba v Calgary 1988

Alberto Tomba v Calgary 1988

"V šatně si na nic nehrála, na exhibičních túrách sama vařila v kuchyňce autobusu. Prostě holka do nepohody, žádná primadona. I když navenek se chovala jinak, aby ji lidé nevyužívali."

Obě calgarské hvězdy dodnes zůstaly svobodné, ačkoli vedleWittové se vystřídalo snad deset vážných známostí. "Je osobnost, těžce hledala partnery. Pořád byla pryč. Nechtěla bačkoru, který by jen cestoval s ní."

A Tomba? Jako by zůstával věrný své dávné hlášce: "Oženit se? To je jako nedojet slalom." Ale co kdyby... Kdyby se rande v Calgary uskutečnilo. A kdyby to potom spolu zkusili? "Tomba byl pohledný chlap. Jenže oba byli svým způsobem kariéristi. To by těžko fungovalo," povídá Kovaříková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze