Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

CAS zrušil britské pravidlo o zákazu OH pro dopingové hříšníky

Rozhodnutí CAS znamená, že by se mohl letos v Londýně pod pěti kruhy představit sprinter Dwain Chambers. | foto: AP

30 2012
Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne zrušil Brity uplatňované pravidlo o doživotním zákazu startu na olympijských hrách pro sportovce usvědčené z požití dopingu. CAS uvedl, že pravidlo je neplatné, protože není ve shodě s kodexem Světové antidopingové agentury (WADA).

Arbitrážní soud už loni v říjnu zrušil obdobnou reguli Mezinárodního olympijského výboru, která platila od roku 2008. Také tehdy argumentoval CAS tím, že zákaz startu na olympijských hrách představuje pro sportovce druhý trest za jeden čin, což není v souladu s kodexem WADA.

Britský olympijský výbor (BOA) se však nechtěl se zrušením svého pravidla smířit a k CAS se odvolal. Argumentoval tím, že doživotní zákaz není sankcí, ale je součástí nominačního procesu.

Britský ministr sportu Hugh Robertson byl z verdiktu CAS zklamaný. "Plně jsem podporoval postoj našeho národního olympijského výboru, aby mohl pro výběr členů britského týmu stanovit svá vlastní kritéria. Rozhodnutí arbitráže respektuju, ale zklamalo mě," uvedl Robertson.

Rozhodnutí CAS znamená, že by se mohli letos v Londýně pod pěti kruhy představit sprinter Dwain Chambers nebo cyklista David Millar, kteří byli v minulosti distancováni za doping.

Autoři: ,


Témata: doping, WADA
Najdete na iDNES.czmobilní verze