Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čáslavská a Železný končí v MOV

5 2001
Praha - Věra Čáslavská a Jan Železný se vzdali členství v Mezinárodním olympijském výboru. Bývalá vynikající gymnastka to zdůvodnila přetrvávajícími zdravotními problémy, oštěpařský rekordman se omluvil s tím, že chce ještě pokračovat v závodní kariéře. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek projednal v Lausanne odstoupení obou českých zástupců s předsedou MOV Jacquesem Roggem a potvrdil, že prosincový výkonný výbor MOV jejich rezignaci přijme. Česko pak nebude mít ve vrcholném orgánu olympijského hnutí žádné zastoupení.


Železný tak opustil MOV po necelých dvou letech po svém zvolení. O tomto kroku dlouho uvažoval. "Nechci, aby to našemu olympijskému hnutí a sportu uškodilo nebo to vyznělo, že si funkce nevážím, protože je tomu právě naopak," zdůraznil světový oštěpařský rekordman v rozhovoru pro ČTK.  

"Zjistil jsem však, že časové vytížení je příliš náročné na to, abych mohl svoje působení v MOV skloubit s kariérou, o rodině ani nemluvě. Zkrátka cítím, že to nemohu dělat pořádně," vysvětlil sedminásobný vítěz ankety o tuzemského atleta roku. Svůj úmysl konzultoval i se šéfem MOV Jacquesee Roggem, který jeho rozhodnutí pochopil a odpověděl, že jeho další působení v MOV není v budoucnu vyloučeno. 

Český zástupce by v MOV nemusel scházet dlouho. V roce 2003 se v Praze koná zasedání Mezinárodního olympijského výboru, což je z diplomatického hlediska ideální příležitost. "Ano to je možné. Zažil jsem to sám letos v Moskvě, kde do exekutivy zvolili tehdejšího šéfa tamního olympijského výboru Vitalije Smirnova. Hostiteli je v jeho prostředí mezinárodní výbor mírně nakloněn," poznamenal Železný, jehož mandát by vypršel v roce 2004 a šance na znovuzvolení se mu zdá minimální.

Jedním z možných kandidátů je předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, jenž se však k této záležitosti nechtěl vyjadřovat. Vzhledem k poměrně složitým procedurám by asi již nestihl volby v příštím roce v Salt Lake City. Praha by skýtala mnohem reálnější příležitost. "Předseda Jirásek by byl podle mého vhodným kandidátem," mínil Železný.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze