Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Čáslavská vzpomene na Wericha a převezme Řád vycházejícího slunce

Věra Čáslavská drží pamětní medaili za fair play, kterou dostala v roce 1989 v Paříži. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

12 2010
Mezi dvě vzdálené země dělí svou lásku sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. "Mexiko a Japonsko. Každá je úplně jiná, ale obě mám ve svém srdci," říká. Od Japonců už brzy dostane vysoké vyznamenání, Řád vycházejícího slunce.

V Japonsku získala nejúspěšnější česká olympionička všech dob tři zlaté medaile v roce 1964 na hrách v Tokiu, v Mexiku o čtyři roky později vyhrála dokonce čtyřikrát.

A na obou místech na ni dodnes vzpomínají.

V Mexiku se o tom přesvědčila při nedávné návštěvě, kde se setkala s gymnastkami, které tam na přelomu 70. a 80. let dva roky trénovala. "Z holčiček už jsou dospělé ženy," směje se osmašedesátiletá legenda.

O renomé, jaké má bývalá gymnastka v Japonsku, se vyprávějí legendy. "Vážíme si paní Čáslavské pro její sportovní výkony i za statečnost, s jakou čelila komunistickému režimu ve vaší zemi," řekl velvyslanec Čikahita Harada, který se s Čáslavskou včera setkal, aby jí oficiálně informoval o nedávném rozhodnutí japonské vlády udělit jí Řád vycházejícího slunce.

Řád pro Věru Čáslavskou

Celý název ocenění je Řád vycházejícího slunce, zlaté paprsky s nákrční stuhou. "Řád má více stupňů, ten s nákrční stuhou a zlatými paprsky je nejvyšší," vysvětluje Robin Šóen Heřman, předseda Česko-japonské společnosti. "Tímto řádem Japonci odměňují cizince za služby, které dělají jejich zemi ve světě."

"Z japonského ocenění mám velkou radost, i když jinak není smyslem mého života počítat medaile a řády," řekla Věra Čáslavská a vzpomněla si na dávné setkání s hercem Janem Werichem. "Někdy po olympiádě v Tokiu mi povídal: Poslouchejte, Čáslavská, vy jste mi moc sympatická. Já jsem se dočetl, že máte medailí a metálů tolik, že už je ani nepočítáte. To se mi na vás líbí."

Titulů ve svém životě už posbírala hodně, včetně velmi prestižních. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a druhou nejpopulárnější ženou planety za Jacqueline Kennedyovou. Domácí titul Sportovce roku získala čtyřikrát, je držitelkou Ceny Pierra de Coubertina a Olympijského řádu.

Řád vycházejícího slunce převezme od japonského velvyslance 7. prosince v jeho rezidenci v Praze.Najdete na iDNES.czmobilní verze