Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Catlin: Objeví se nová zakázaná látka

31 2004
Atény - Ani nadcházejícím olympijským hrám v Aténách se nevyhne dopingový skandál. Alespoň si to myslí chemik Don Catlin, který loni odhalil steroid THG. V řecké metropoli se prý objeví dosud neznámá zakázaná látka. Podle něj je určitě nějaký podobný typ látky mezi sportovci již rozšířen. Nejčastěji se mluví o substanci HGH, která podporuje lidský růstový hormon.

"Už spoustu let sleduji, jak každá olympiáda přinese nějaký nový preparát. Kvůli úspěchu na olympiádě lidé riskují úplně všechno," prohlásil Don Catlin, šéf antidopingové laboratoře na Kalifornské univerzitě.

Myslí si, že tisíce steroidů, které produkovaly farmaceutické firmy v 60. a 70. letech, mohou být snadno zneužity v podpůrné prostředky. "Sportovci slouží jako morčata," mínil.

Předseda Světové antidopingové agentury (WADA) Dick Pound ale nechtěl dělat ukvapené závěry. Snaží se, aby byla ještě před olympiádou schválena vědecká dohoda, která umožňuje podrobovat sportovce testům na růstový hormon.

"Testy určitě budou. Jen zbývá dořešit, jestli budou natolik průkazné, že budeme mít jistotu o tom, zda ten člověk skutečně dopoval," podotkl Pound.

Pokud se takové testy nepodaří sestavit včas, laboratoře si prý nechají vzorky sportovců do té doby, než se to podaří a testy udělají zpětně.

Autoři: ,


Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...Najdete na iDNES.cz