Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Čechy dopraví na čínské hry Turci

Peking - staveniště | foto: Reuters

8 2008
Praha - Bude to akce s rozpočtem 30 milionů korun. Česká mise na olympijské hry do Pekingu. Její uskutečnění plánuje štáb čítající pouhých 17 lidí, a to včetně dobrovolníků. V pražské Benešovské ulici, kde sídlí Český olympijský výbor, se spřádají nitky velké cesty. Zbývá poslední půlrok. A spousta práce.

"Zrovna řešíme s Číňany naši dubnovou návštěvu v Olympijské vesnici," líčí Jan Hrdina, sportovní ředitel ČOV.

Jde o to obhlédnout si v předstihu místa, kde bude česká výprava na letních hrách ubytována. "Pomůže nám, když budeme předem znát velikost jednotlivých prostorů, kvalitu čističek vzduchu nebo třeba jen umístění elektrických zásuvek."

Jenže čínská strana zatím na Hrdinovy maily odpovídá ve stylu: Vaše ubytování bude teprve zváženo na dalších místech. "Nevím, jestli to ještě řeší nějaké stranické sekretariáty. Pořád oddalují rozhodnutí. Přitom ve vesnici už žádné jeřáby a malta být nemají. To je neseriózní," zlobí Hrdinu.

Konečně národní barvy!

Češi pro Peking

Kdo pojede na hry a kdo má ještě šanci

Atletika A-limit už splnily výškařky Laláková a Straková, B-limit má výškař Bába. Ve většině disciplín však bude možné plnit limity až při sezoně pod otevřeným nebem.

Cyklistika Na horských kolech vybojovalo Česko na základě loňského světového žebříčku 1+1 místo, v silniční cyklistice pojedou 2 muži. Kvalifikace dráhařů probíhá .

Jachting Postup vybojovali Trčka (třída Laser), Maier (Finn) a Šmídová – Mrzlíková (470).

Moderní pětiboj Jedno místo zatím získal Svoboda, kvalifikace neskončila.

Plavání Limity už loni splnili Svoboda, Jedlička a Myšková, letos však musí svoji výkonnost potvrdit procentuálním se přiblížením k limitům. Na dálkové plavce a akvabely kvalifikace čeká.

Sportovní gymnastika Pojede po jednom muži a ženě: patrně Konečný a vítězka domácí kvalifikace (té připadne místo vybojované loni na MS Komrskovou, která skončila).

Sportovní střelba 13 jistých míst ze seriálu kvalifikačních závodů, vybojovaly je mimo jiné i medailistky z Atén Kůrková a Hyková-Marušková.

Veslování 12 postupových míst z loňského MS, jistý start mají Češi ve skifu mužů i žen, dvojskifu žen, čtyřce bez kormidelníka mužů a párové čtyřce mužů. Další lodě dostanou šanci při jarní dodatečné kvalifikaci v Poznani.

Vodní slalom Ve všech čtyřech kategoriích vybojovali čeští reprezentanti na loňském MS po jednom místu, víc jich po změně pravidel už získat nemohou. O obsazení lodí rozhodne jarní domácí kvalifikace.

Zápas Jediné místo zatím získal Švec v řeckořímském stylu

Stále mají šanci

Které další sporty se ještě mohou probojovat na hry

Naděje v kvalifikacích Basketbal ženy, box, judo, rychlostní kanoistika, stolní tenis, taekwondo, vodní pólo ženy, vzpírání.

Postupy dle světových žebříčků Badminton, plážový volejbal, šerm, tenis, triatlon.

Šance na "divokou kartu" Skoky na trampolíně (Honzáková byla první nepostupující v olympijské kvalifikaci).

 Jiné souboje už naopak byly svedeny vítězně. Například u Adidasu o oblečení výpravy v národních barvách. "Dřív tam měli s červenomodrobílými kombinacemi přednost Britové a Norové. My většinou dostali, co zbylo. Ale to už letos neplatí,“ potěšilo Františka Dvořáka, šéfa české olympijské mise.

Kolekci vybrala komise ČOV, včetně zápasníka Švece či veslařky Knapkové. Připravena je i speciální sada spodního prádla od Klimatexu, určená pro exotické čínské podmínky.

"Teď nastane náročná etapa šití a měření všech členů výpravy," říká Hrdina. "Včetně těch, u kterých nemáme jistotu, jestli se nominují," dodává Dvořák. A tak míry vezmou i dvojnásobnému olympijskému vítězi Martinu Doktorovi, na nějž čeká v květnu poslední zoufalý boj o zbylá dvě místa do Pekingu při dodatečné kvalifikaci.

Jak početná však česká výprava nakonec bude? Sportovci zatím vybojovali 45 míst. Dvořák však věští: "Může jich být až 140." Připočtěte doprovod, funkcionáře, účastníky olympijského tábora mládeže.

Češi objednali 250 letenek

Přitom letenky do Pekingu jsou na srpen 2008 dávno vyprodané. "Proto jsme je rezervovali už loni v červenci, než letecké společnosti otevřely své nabídky pro veřejnost.

Později by mohlo být zle," říká Ivana Tomisová z mezinárodního úseku ČOV. Zvolila výhodnou nabídku Tureckých aerolinií. "Objednala jsem celkem 250 letenek. To je můj kvalifikovaný odhad s malým nadsazením," tvrdí.

Na rozdíl od olympiády v Aténách tentokrát nepocestuje žádný kůň. "To by byly další trable jak s veterinárními kontrolami, tak s místem soutěže. Jezdectví se totiž uskuteční až v Hongkongu," připomíná Dvořák.

Oto složitější naopak bude doprava jachet na olympijskou regatu, do přístavu 630 kilometrů od Pekingu.

"Posíláme je do Číny v předstihu lodí," informuje Hrdina.

Další potřebný náklad dopraví Čechům do Pekingu společnost Schenker. "Je sice dražší, ale jako jediná zajišťuje dovoz až přímo do vesnice, kam jiné firmy nesmějí.
Jejich parta nám bedny donese až do sklepa, teprve pak naběhne naše komando," vypráví Dvořák a vzpomíná, jak v roce 2004 v Aténách sám tahal koberce.

Už v dubnu požaduje čínský organizační výbor dodat databázi s údaji o všech potenciálních účastnících her. Přitom česká nominace bude uzavřena až 15. července! "Číňané vyhrožují, že kdo nebude v systému, už ho tam později nedostaneme.
Každého si pečlivě prověřují," upozorňuje šéf české mise.

Na rozsáhlé dotazníky tedy teď musí odpovídat zhruba čtyři stovky českých sportovců, kteří mají třeba jen minimální šanci na letenku. "Svazy poprvé vyplňují dotazník on-line. Školíme je, jak to provést. Jsem zvědavý, jestli nám do 15. dubna vůbec něco pošlou," vtipkuje Dvořák

 

Skifař Ondřej Synek se každým rokem blíží vysněnému triumfu, který má přijít už letos v Číně

Pro zlatý sen prodá veslař i milovanou motorku

Praha – Tři měsíce chodil nejlepší český veslař Ondřej Synek okolo milované motorky, než se definitivně rozhodl. Minulý týden sedl k internetu a podal si inzerát: "Prodám naháče Yamaha XJR 1300. Cena dohodou."

Ondřej Synek

Pro zlatý sen z Pekingu se vzdává splněného klukovského snu. "Teď není sezona, kupci se nehrnou. Ale i když ji mám doma, nesmím na ni sednout, aby mě to zase nechytlo." Tak mučí sám sebe vítěz Světového poháru a vicemistr světa.

Motorky jsou ve veslařské loděnici Dukly na pražském Smíchově, baště české reprezentace, velkou módou. Kdo nesedlá silný stroj, jako by sem málem nepatřil. Při loňských jarních primátorkách tak parkovaly vedle Synkovy mašiny mezi loděmi například i choppery letitého reprezentanta Václava Chalupy či stříbrného olympionika z Atén Jakuba Hanáka.

"Ale na podzim jsem začal uvažovat o tom, že se mi hodně daří ve sportu, že se blíží olympiáda a nechci o ni za žádnou cenu přijít."

Trenéra Milana Dolečka ta zpráva příjemně překvapila: "Přišel s tím sám. Sice si hned musel koupit rychlé auto, ale tam má spoustu airbagů, tak jsem klidnější." Synek míří vysoko zdaleka nejen díky prodeji motorky: "Podle tréninkových testů se každý týden zlepšuju." A navíc bude-li zdráv, má start v Pekingu už jistý – na skifech se totiž domácí kontrolní závod letos nepojede.

"Ale kdyby si to chtěl někdo se mnou i tak rozdat, rád do toho půjdu. Věřím si!" Jediné, z čeho má dvoumetrový stokilový obr obavy, je dlouhá cesta do Pekingu: "Začínám pátrat po možnosti letět do Číny byznys třídou." To aby se zlatý sen nerozplynul v turistické třídě jednoho dálkového letu.Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ MANAŽER PRO JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze