Celbová s Novákovou začaly vítězstvím

Eva Celbová a Soňa Nováková - Radost z vítězství. Plážové volejbalistky Eva Celbová a Soňa Nováková v prvním utkání na olympijských hrách uspěly. | foto: Reuters

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Skvěle vstoupily do olympijského turnaje české plážové volejbalistky Eva Celbová se Soňou Novákovou. V poledním žáru dokázaly porazit nizozemský pár Leenstrová, Kadijková ve dvou setech 21:19 a 21:16. K jistému postupu mezi nejlepších šestnáct musí získat ještě jedno vítězství.

"Hrály jsme jako tým, jedna jsme bojovala za druhou, a to nám moc pomohlo," pochvalovala si Soňa Nováková spolupráci se svojí letitou partnerkou.

Celbová její podporu dnes potřebovala dvojnásob, protože do utkání nastoupila oslabena zánětem močového měchýře. "Dnes jsem dostala poslední injekci s antibiotiky, ale nemyslela jsem na to. Tak zle mi zase nebylo," pronesla Eva Celbová.

Leenstrová s Kadijkovou jsou tradičními soupeřkami českých jedniček na světových soutěžích a hráčky se velmi dobře znají. Bylo to vidět i na hřišti, kde se od prvního míče hrála nesmírně vyrovnaná partie.

Zpočátku se podání rychle točilo z jedné strany na druhou, soupeřky se prověřovaly a hledaly vhodnou cestu k bodovým zisku. Dříve ji našly české hráčky, které po několika dobrých zákrocích v poli a přímém bodu Celbové z podání odskočily na 11:8.
Nepřesně připravené české útoky pomohly Nizozemkám rychle srovnat na 11:11. 

Pak se diváci, mezi nimiž byl i český prezident Václav Klaus, dočkali těch nejhezčích výměn. Celbová dvakrát po sobě skvěle zablokovala, pak i s partnerkou během jediného míče několikrát akrobaticky zachraňovaly situaci, výměnu vyhrály a zdálo se, že získají psychickou výhodu. Jenže hned vzápětí se opakovalo totéž na opačné straně.

První set se tak rozhodoval až v koncovce. Útok Celbové skončil v zámezí a ze slibného náskoku 19:17 byla rázem remíza 19:19. Pak přišel setbol a souboj Novákové s Leenstrovou na síti, při němž rozhodčí odhalili chybu Nizozemky. Přes protesty patřil set s výsledkem 21:19 české dvojici.

"První set byl přesně podle předpokladů, tahaly jsme s nimi jako vždycky o každý míč. Pak se to překlonilo na naši stranu a druhý set už byl náš," hodnotila Nováková.

Zkraje druhého setu sice držely nizozemské volejbalistky dvoubodový náskok, ale vlastními chybami dopustily obrat z 6:5 na 6:9. České reprezentantky už vedení nepustily a připsaly si nesmírně důležité vítězství, který velmi posílily své šance na postup.

Mečbol proměnila taktickou "ulejvkou" Soňa Nováková. "Je tu docela hluboký písek, už jsem byla hodně unavená," přiznala po utkání, které se hrálo od 11 hodin místního času v ostrém slunci a velkém vedru, jen od moře vanul slabý vánek.
 
Ve druhém zápasu základní skupiny A porazily mistryně světa Kerri Walshová a Misty Mayová japonské volejbalistky Tokunovou a Kusuharovou. Američanky své soupeřky zpočátku přehrávaly rozdílem třídy, teprve v druhém dějství Japonky kladly trochu odpor.

DÁLE ČTĚTE: Plážová párty přinesla vítěznou euforii

VÝSLEDKY
Muži:
Skupina A:
Holdren, Metzger (USA) - Schacht, Slack (Austr.) 2:1 (-22, 22, 13),
Ricardo, Emanuel (Braz.) - Maaseide, Horrem (Nor.) 2:1 (15, -19, 10).
Skupina B:
Dieckmann, Scheuerpflug (Něm.) - Alvarez, Rosell (Kuba) 2:1 (19, -19, 10),
Benjamin, Marcio Araujo (Braz.) - Canet, Hamel (Fr.) 2:0 (13, 14).
Skupina C:
P. Laciga, M. Laciga (Švýc.) - Nowotny, Gartmayer (Rak.) 2:0 (14, 14),
Bosma, Herrera (Šp.) - Berger, Gosch (Rak.) 2:0 (14, 13).
Ženy:
Skupina A:

Celbová, Nováková (ČR) - Leenstraová, R. Kadijková (Niz.) 2:0 (19, 16),
Walshová, Mayová (USA) - Tokunová, Kusuharaová (Jap.) 2:0 (9, 16).
Skupina B:
Grassetová, Perazaová (Kuba) - Perrottaová, Gattelliová (It.) 2:1 (17, -18, 10),
Adriana Beharová, Shelda (Braz.) - Naidoová, Willandová (JAR) 2:0 (7, 10).
Skupina C:
Ana Paula, Piresová (Braz.) - Hakedalová, Torlenová (Nor.) 2:0 (18, 19),
Lahmeová, Müschová (Něm.) - Kutrumaniduová, Arvanitiová (Řec.) 2:1 (16, -16, 10).Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz