Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena vítězství: nejvíc platí Kazaši, v Rakousku rozdávají zlaté mince

Ilustrační snímek | foto: PokerStars.cz

18 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Vyhrát olympiádu se vyplatí, minimálně v Kazachstánu. Tam motivují sportovce největším balíkem, v přepočtu přes 5 milionů korun dostane vítěz v Soči. Velkorysost tamního olympijského výboru je podpořena i vědomím, že šance na nejblyštivější medaili je minimální, Kazaši na hrách dobyli zatím "jen" jeden krasobruslařský bronz.

Nejvíce peněz zatím musejí shánět Němci, po prvním olympijském týdnu nejúspěšnější výprava her. Jejich výbor za 7 zlatých, 3 stříbra a 2 bronzy na "výplaty" hledá už víc než 19 milionů korun.

Úspěšní Rakušané místo hotovosti tradičně získávají určitý počet zlatých mincí: za zlato 17 (v hodnotě 440 tisíc), naopak jen sláva a uznání jsou odměnou pro olympioniky pod vlajkou Británie, Norska, Chorvatska a Švédska. Tam se ctí olympijské zásady amatérství.

A Češi?

Kdo a jak si cení zlata?

Nejštědřejší je Kazachstán, který za vítězství vyplácí 250 tisíc dolarů (asi 5 milionů korun), za stříbro 150 tisíc, za bronz 75 tisíc. Lotyšsko si zlato cení na 192000 dolarů, Itálie 191000, pořadatelské Rusko 113000, Slováci 61000, Američané 25000. Své cifry neodkryla například Čína, ale na londýnských hrách získal ten nejlepší 82 tisíc dolarů.

"Přál bych si, abychom přivezli třicet a více medailí," zasnil se před ruskou misí šéf té české Martin Doktor. "Víte, co tím myslím, že? Znamenalo by to, že by se na stupně vítězů dostali hokejisté."

Na odměny měl národní olympijský výbor přichystáno 10,5 milionu a skoro polovina obnosu už své majitele zná. Takže hokejisté mají "zákaz" turnaj vyhrát, ČOV by totiž musel řešit zásadní, přesto příjemný problém. Týmové vítězství "stojí" samo o sobě 10 milionů.

Z Vancouveru přivezl český tým 6 medailí, v Soči už zapsal do tabulky národů pět. První a bronzový medailista Jaroslav Soukup dostane 450 tisíc, stříbrní Martina Sáblíková, Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová po 750 tisících a zlatá Eva Samková 1,5 milionu.

"Vždycky dávám procenta z výher klukům," ujistila Samková. "A dám jim to hrozně ráda, protože všechny svěťáky si platí sami. Můžu být ráda, že to jsou srdcaři a chtějí tady, i když to se mnou někdy není jednoduché. Zaslouží si víc, než dostanou." Ze Samkové se však po neděli milionářka nestane, stejně jako všichni další olympionici olympijskou prémii jen otočí v ruce a nacpe ji do další přípravy. Sezona ji stojí 2,5 milionu, do ideálu by však potřebovala násobně víc.

Miliony však můžou a musí připlout odjinud, od partnerů úspěšné snowboardkrosařky. "Bylo by smutné, kdyby se z olympijského zlata nic nevytěžilo. Už mám signály, že úspěch dokážou náležitě ocenit. Už se to hýbe," prozradil manažer Martin Huleja.

V jeho e-mailové schránce už se kupí zprávy, bez ustání mu zvoní telefon. "Eva to zvládla obdivuhodně a já doufám, že my to nepokazíme."

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...Najdete na iDNES.cz