Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceremoniál zahájí Krokodýl Dundee

14 2000
S y d n e y - Pestrou paletu barev, světelných efektů a ukázek původní australské kultury slibuje páteční zahajovací program Her XXVII. olympiády, jehož dějištěm bude Olympijský stadion v Sydney. Na jeho tribuny zasedne 110.000 diváků a další téměř čtyři miliardy mají možnost zhlédnout více než tři hodiny trvající představení ředitele ceremoniálu Rica Birche na svých obrazovkách. Přestože pořadatelé detaily zahajovacího programu pečlivě tají, určité informace už na veřejnost pronikly ze dvou zkoušek.
Ve fotogalerii si prohlédněte obrázky ze Sydney

"Je to, jako byste pustili dvacet oper najednou," vyznala se Wendy Osmondová z Balmainu, jedna z očitých svědkyň středeční generálky. Ceremoniál s téměř 18.000 účinkujícími by měl odstartovat Paul Hogan. Australský herec a producent, proslavený snímky Krokodýl Dundee I a II, vjede na stadion na koni s dalšími sto dvaceti jezdci v sedle.

Po přivítání představitelů vlád řady zemí a Mezinárodního olympijského výboru v čele s předsedou Juanem Antoniem Samaranchem předvedou dívka a jeden domorodý tanečník zhruba hodinovou mýtickou cestu dějinami země. Krátce po osmé začne představování všech výprav, které by mělo trvat zhruba devadesát minut.

Českou vlajku ponese rychlostní kanoista a dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, zástavu pořadatelské země zase basketbalista Andrew Gaze. V půl desáté přijdou ke slovu krátké projevy, britský královský místodržící William Deane prohlásí olympijské hry za zahájené a na stožár vystoupá olympijská vlajka.

Slib o čestném zápolení složí za všechny zúčastněné sportovce kapitánka australského družstva v pozemním hokeji Rechelle Hawkesová. Na scéně se objeví olympijská pochodeň a těsně po desáté vzplane oheň na hlavním pilonu Olympijského stadionu.

Australský tenista Patrick Rafter s olympijskou pochodní.

V Sydney už se rozsvítily olympijské kruhy

Australský tenista Patrick Rafter s olympijskou pochodní

Čekání na olympijskou pochodeň

Australský tenista Patrick Rafter s olympijskou pochodní

Australský tenista Patrick Rafter s olympijskou pochodní

Čekání na olympijskou pochodeň

Předseda MOV Juan Antonio Samaranch na tiskové konferenci den před zahájením olympijských her v Sydney

Lidé v ulicích Sydney

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz