Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černá: vydala jsem se ze všech sil!

16 2000
S y d n e y - Pouhých jedenáct setin sekundy chybělo české plavkyni Haně Černé k večerní účasti v olympijském finále polohového závodu na 400 metrů. Šestadvacetiletá svěřenkyně trenéra Josefa Nalezeného skončila v rozplavbách v nejlepším letošním osobním výkonu 4:44,11 minuty na devátém místě. Za svým vlastním národním rekordem zaostala o pouhých šest setin sekundy. "Celé léto jsem dřela a chybí mi jedenáct setinek. Co to je?" kroutila zklamaně hlavou Černá a v očích se jí zaleskly slzy. "Ale předvedla jsem všechno, co ve mně je, vydala jsem se ze všech sil."

Brněnská plavkyně začala třetí rozplavbu pomaleji a po polovině trati byla pátá. Až dobrý výkon na prsařském úseku ji posunul na třetí pozici, na níž také dohmátla. "Raději jsem na začátku šetřila síly, abych nedopadla jako v Helsinkách, kde jsem po půlce úplně vytuhla," zavzpomínala na zážitek z letošního ME.

Faktem je, že cenné zlomky vteřin ztratila už na startu, kde měla druhou nejhorší reakci ze všech startujících. Před závěrečnou čtvrtou rozplavbou patřila Černé pátá pozice, takže ji ještě tři závodnice mohly pokořit, a přesto by postoupila do osmičlenného večerního finále. Ukrajinka Jana Kločkovová však nasadila zběsilé tempo a vytáhla Maddy Crippenovou z USA, která doplavala na čtvrtém místě, k času rovných 4:44,00. Přesto si Černá oproti umístění před čtyřmi lety Atlantě o jednu pozici polepšila.

Jediná slovenská zástupkyně Jana Korbašová skončila z 28 startujících na čtyřiadvacátém místě v čase 4:59,05. Sítem rozplaveb mužů na 400 metrů volný způsob neprošel do
finále ani Vlastimil Burda. Čas 3:54,40 stačil jen na devatenáctou pozici, přesto nebyl český reprezentant nespokojený. "Na ty nejlepší prostě nemám, mým cílem bylo skončit do dvanáctého místa v novém rekordu. A za tím jsem zaostal jen o vteřinu," prohlásil Burda po závodu.

Vrcholem bylo galapředstavení domácího světového rekordmana Iana Thorpeho, který si doslova pohrál s celým startovním polem a výsledkem byl olympijský rekord 3:44,65. Černá i Burda budou mít v Aquatic Centre ještě šance na reparát. Českou ženu čeká krátká polohovka, 400 a 800 metrů volným způsobem a jejího kolegu plavecký maratón na 1500 metrů.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze