Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černá: vydala jsem se ze všech sil!

16 2000
S y d n e y - Pouhých jedenáct setin sekundy chybělo české plavkyni Haně Černé k večerní účasti v olympijském finále polohového závodu na 400 metrů. Šestadvacetiletá svěřenkyně trenéra Josefa Nalezeného skončila v rozplavbách v nejlepším letošním osobním výkonu 4:44,11 minuty na devátém místě. Za svým vlastním národním rekordem zaostala o pouhých šest setin sekundy. "Celé léto jsem dřela a chybí mi jedenáct setinek. Co to je?" kroutila zklamaně hlavou Černá a v očích se jí zaleskly slzy. "Ale předvedla jsem všechno, co ve mně je, vydala jsem se ze všech sil."

Brněnská plavkyně začala třetí rozplavbu pomaleji a po polovině trati byla pátá. Až dobrý výkon na prsařském úseku ji posunul na třetí pozici, na níž také dohmátla. "Raději jsem na začátku šetřila síly, abych nedopadla jako v Helsinkách, kde jsem po půlce úplně vytuhla," zavzpomínala na zážitek z letošního ME.

Faktem je, že cenné zlomky vteřin ztratila už na startu, kde měla druhou nejhorší reakci ze všech startujících. Před závěrečnou čtvrtou rozplavbou patřila Černé pátá pozice, takže ji ještě tři závodnice mohly pokořit, a přesto by postoupila do osmičlenného večerního finále. Ukrajinka Jana Kločkovová však nasadila zběsilé tempo a vytáhla Maddy Crippenovou z USA, která doplavala na čtvrtém místě, k času rovných 4:44,00. Přesto si Černá oproti umístění před čtyřmi lety Atlantě o jednu pozici polepšila.

Jediná slovenská zástupkyně Jana Korbašová skončila z 28 startujících na čtyřiadvacátém místě v čase 4:59,05. Sítem rozplaveb mužů na 400 metrů volný způsob neprošel do
finále ani Vlastimil Burda. Čas 3:54,40 stačil jen na devatenáctou pozici, přesto nebyl český reprezentant nespokojený. "Na ty nejlepší prostě nemám, mým cílem bylo skončit do dvanáctého místa v novém rekordu. A za tím jsem zaostal jen o vteřinu," prohlásil Burda po závodu.

Vrcholem bylo galapředstavení domácího světového rekordmana Iana Thorpeho, který si doslova pohrál s celým startovním polem a výsledkem byl olympijský rekord 3:44,65. Černá i Burda budou mít v Aquatic Centre ještě šance na reparát. Českou ženu čeká krátká polohovka, 400 a 800 metrů volným způsobem a jejího kolegu plavecký maratón na 1500 metrů.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz