Černík bojuje o Turín, dočká se nominace?

20 2006
Leaysin - Olympijská šance snowboardisty Martina Černíka žije. V závodu Světového poháru v Leaysinu dnes skončil na U-rampě osmý a po čtvrtečním 17. místu splnil mezinárodní kritérium pro účast v Turíně. O jeho dodatečné nominaci se bude jednat, jelikož sestavu pro ZOH Český olympijský výbor schválil již ve čtvrtek.

Další český reprezentant Pavel Brůžek skončil na 37. místě.

Závod se vydařil německým freestylistům. Vyhrál Jan Michaelis, který se díky tomu dostal do vedení v průběžném pořadí SP, před Norem Halvorem Lunnem. Další Němec Xaver Hoffmann skončil třetí. Soutěži žen kralovala Polka Paulina Ligocká.

Černík se podruhé v kariéře dostal v závodu FIS do finále a měl ze svého výkonu radost. "Zajel jsem fakt skvěle. Neměl jsem pres v hlavě a lítal vysoko," řekl Černík po svém nejlepším umístění v soutěži FIS v U-rampě. Jeho dosavadním maximem bylo dvanácté místo z Itálie před šesti lety.

Ve své jízdě devětadvacetiletý Černík předvedl dvakrát čistý skok, dvakrát otočku o 720 stupňů a jednou to samé pozadu. "Ještě se mi nepovedla jízda, kterou bych chtěl zajet na olympiádě, ale dvě třetiny už jo," řekl.

Zástupci SLČR dnes odeslali dopis na ČOV a oficiálně požádali o dodatečnou Černíkovu nominaci. Je ale otázkou, zda případné nové hlasování pléna ČOV a výkonného výboru, které musí iniciovat jeho předseda Milan Jirásek, Černíka schválí. "Jirásek je připravený vyvolat hlasování, asi per rolam, ale teď nedokáži
předjímat, jak se plénum zachová. Pokud je to pravda, pak je šance, aby ve všech třech snowboardingových disciplínách startoval český závodník," řekl šéf české olympijské mise František Dvořák.  Snowboardisté mohli plnit mezinárodní kritéria až do 30. ledna.

V záloze má minimálně ještě jeden těžký trik, otočku vpřed o 900 stupňů. "Na to potřebuji být o něco rychlejší, což tady nebylo možné," konstatoval Černík, kterému před finále pomohl norský trenér půjčením vosků.

Černík se do SP vrátil loni kvůli olympijské kvalifikaci po čtyřech letech a rok a půl mu trvalo, než se prosadil. "Máš balík triků a schopností, které buď v daný moment předvedeš a povede se ti nebo ne. Jestli tě někdo zajede a porazí, tak je to tvoje chyba, že nejedeš líp," řekl snowboardista z Hradce Králové.
 


Muži:
1. Michaelis (Něm.), 2. Lunn (Nor.), 3. Hoffmann (Něm.), 4. Austbo (Nor.), 5. Sterner, 6. Sandy (oba Švéd.), ...8. Černík, 37. Brůžek (oba ČR).
Pořadí SP (po 8 z 9 závodů):  1. Michaellis 3160 bodů, 2. Hoffmann 2920, 3. Autti (Fin.) 2400, ...33. Černík 682,4, 80. Brůžek 67,1.

Ženy:
1. Ligocká (Pol.), 2. Pesková (Švýc.), 3. Rodriguezová (Fr.), 4. Brownová (N. Zél.), 5. Schulerová (Švýc.), 6. Alzinaová (Fr.). 
Pořadí SP (po 8 z 9 závodů):  1. Pesková 4560, 2. Vidalová (Fr.) 3000, 3. Ligocká 2950.

Martin Černík.

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...Najdete na iDNES.cz