Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Černík se nedostal do finále v U-rampě

12 2006
Bardonecchia - Při své olympijské premiéře se český snowboardista Martin Černík do finálové části závodu v U-rampě neprobojoval. V Bardonecchii neustál jeden z dopadů v obou kvalifikačních jízdách a zůstal daleko za finálovou dvanáctkou. V konkurenci 44 účastníků obsadil 33. místo. Vyhrál Shaun White z Spojených států.

"Hned na prvním airu jsem spadl do rampy a ztratil rychlost," řekl Černík novinářům. Na jeho výkonu se prý projevilo pět dní náročného tréninku ve vysoké nadmořské výšce. "Neměl jsem z toho dobrý pocit," uvedl.

Černík měl šanci vše zachránit ve druhé jízdě, ani ta se mu ale nepovedla podle představ.

"Rozhodla to malá chyba. Dotočil jsem skok, ale asi jsem moc dopadl na zadní nohu a kvůli tomu jsem nemohl předvést poslední trik. Kdyby se mi povedl, do finále bych postoupil," litoval Černík, který byl na olympiádu nominován až dodatečně. Své vystoupení v Turíně zhodnotil slovy "nic moc".

"Ještě se musím hodně učit a taky se naučit víc triků," dodal.

První ze snowboardových disciplín na XX. hrách zůstala doménou Američanů. Před čtyřmi lety v Salt Lake City zabrali kompletně stupně vítězů, tentokrát potvrdil roli největšího favorita devatenáctiletý Shaun White. Na jeho perfektně provedené a vysoké triky nikdo nestačil.

Rodák z Kalifornie s šátkem z národní vlajky přes ústa, který prokazuje své umění výhradně v Americe, letos vyhrál X-Games a jen dvakrát startoval ve Světovém poháru, si přitom nezajistil přímý postup do finále a musel absolvovat obě kvalifikační jízdy.

V druhé však už excelentní snowboardista i skateboardista a profesionál již od 13 let nezaváhal.

V bojích o medaile vykročil White za zlatem hned v první jízdě. Jeho bodové známce 46,8 z maximálních 50 se nikdo nepřiblížil. Stříbro obhájil jeho krajan Daniel Kass a historicky první olympijskou medaili pro Finsko v U-rampě získal bronzový Markku Koski. Úřadující finský mistr světa Antti Autti skončil pátý.

Devětadvacetiletý Černík, který byl na olympiádu nominován až dodatečně, obě kvalifikační jízdy rozjel dobře. V první ale v závěru nedotočil otočku o 900 stupňů a upadl.

V polovině kvalifikace mu patřilo 31. místo. Bezchybně však snowboardistovi
z Hradce Králové nevyšlo ani druhé kolo, při třetím triku znovu neustál dopad, a byť dostal vyšší známku, klesl o dvě příčky.

Výsledky - kvalifikace:
1. Kass (USA) 43,8 bodu, 2. Autti (Fin.) 43,5, 3. Aguirre (USA) 43,4, ...33. Černík (ČR) 20,1.

Výsledky - U-rampa:
1. White 46,8 bodu, 2. Kass (oba USA) 44,0, 3. Koski (Fin.) 41,5, 4. Aguirre (USA) 40,3, 5. Autti (Fin.) 39,1, 6. Zebrowski (Fr.) 38,6, 7. Keller (Švýc.) 38,5, 8. Schmidt 37,5, 9. Lüps (oba Něm.) 36,8, 10. Mattila (Fin.) 35,8, ...33. Černík (ČR) 20,1 -nepostoupil z kvalifikace.

Ameriský snowboardista Shaun White vyhrál olympijský závod na U-rampě

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze