Černík splnil kritéria. Ale představí se v Turíně?

19 2006
Leysin - Česká olympijská výprava pro hry v Turíně se možná rozroste o další jméno. Snowboardista Martin Černík v závodu Světového poháru na U-rampě skončil sedmnáctý a Leysinu splnil kritéria. Nyní bude důležité, zda se vejde do redukovaného pořadí disciplíny FIS a jak se zachová Český olympijský výbor.

"Mám velkou radost, že jsem to dokázal a doufám, že mě Český olympijský výbor podrží, protože bych rád na olympiádě startoval," řekl Černík ČTK.

FIS ovšem teprve bude tvořit redukovaný žebříček U-rampy a není ani jasné, kolik závodníků v Bardonecchii pojede.

"Nechci z toho zatím dělat velké drama, protože záleží na tom, jestli bude v redukovaném pořadí. Posíláme mail na FIS a pokud tam Martina zařadí, tak pro jeho účast uděláme maximum," řekl ČTK Miroslav Schimmer ze snowboardingového úseku lyžařského svazu.

Předseda ČOV Milan Jirásek viděl problém i v tom, že není plénem pověřen, aby mohl sportovce dodatečně nominovat. Dle usnesení může pouze vyměnit zraněného reprezentanta.

"Lyžařský svaz nežádal o prodloužení lhůty nominace a já nemám pravomoc donominovat. Asi by se muselo vyvolat nové hlasování pléna, ale zatím žádost od lyžařského svazu nemám," řekl Jirásek ČTK.

Černík se marně snažil splnit nominační kritéria od loňské sezony, ale podařilo se mu to až nyní.

"Konkurence ve freestylu je opravdu tvrdá a byla by to škoda pro český snowboarding, kdybych nemohl jet," řekl Černík. "Pokud to vyjde, tak by to
mohlo motivovat mladé kluky, aby jezdili rampu," doplnil.

Čeští snowboardisté se na olympijských hrách s určitostí poprvé představí. Do nominace se dostala Petra Elsterová pro paralelní obří slalom a ve snowboardcrossu Michal Novotný.

Závody vyhráli Nor Halvor Lunn a Švýcarka Manuela Laura Pesková, která si na domácí půdě upevnila postavení v čele seriálu. Mezi muži v celkovém pořadí i nadále vede Fin Antti Autti, jenž v Leysinu nestartoval.

Další český reprezentant Pavel Brůžek skončil na 38. místě, což stejně jako u Černíka na postup mezi dvanáctku finalistů nestačilo.

Výsledky:
Muži:
1. Lunn (Nor.), 2. Brunner (Švýc.), 3. Michaelis (Něm.), 4. Austbo (Nor.), 5. Wakeham (Brit.), 6. Sandy (Švéd.), ...17. Černík, 38. Brůžek (oba ČR).
Pořadí SP (po 7 z 9 závodů):
1. Autti (Fin.) 2400 bodů, 2. Hoffmann (Něm.) 2320, 3. Kokubo (Jap.) 2200, ...44. Černík 362,4, 74. Brůžek 67,1.
Ženy: 1. Pesková (Švýc.), 2. Brayová (N. Zél.), 3. Rodriguezová (Fr.), 4. Crawfordová (Austr.), 5. Ligocká (Pol.), 6. Schulerová (Švýc.).
Pořadí SP (po 7 z 9 závodů): 1. Pesková 3760, 2. Vidalová (Fr.) 3000, 3. Nakašimaová (Jap.) 2220.

Autoři: ,

Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Najdete na iDNES.cz