Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černý den pro český bílý sport

19 2000
S y d n e y , P r a h a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Od nepaměti platné olympijské heslo dnes v Sydney beze zbytku naplnili první dva čeští zástupci v 1. kole olympijského tenisového turnaje. Jak Adriana Gerši, tak Ctislav Doseděl shodně na kurtu číslo 3 vyhrát nedokázali a s jediným odehraným zápasem se tak až nečekaně brzy zařadili do velké kolonky zúčastněných. Dvojnásob to mrzí z důvodu, že jak Gerši tak Doseděl se na olympiádu ze všech českých tenistů těšili možná nejvíce. Ostatní čeští zástupci ve dvouhrách, Květoslava Hrdličková, Daniela Bedáňová, Jiří Vaněk a Jiří Novák se do turnaje zapojí ve středu.

O tom, že pomalu vyhledá nějaké psychologa, už po dnešním utkání Adriana Gerši uvažuje velmi reálně. Proti nasazené osmičce Belgičance Van Roostové sice začala nadějně, ale pak jako již několikrát v kariéře prohrála s vlastní nervozitou a výsledkem byla až ostudná prohra 1:6, 1:6 za 52 minut.

"Je to pořád dokola, já prostě neumím hrát na velkém kurtu, obsypaném diváky. Raději hraji někde na zastrčeném, liduprázdném dvorci, jakmile je však plné hlediště, jsem strašlivě nervózní a nejsem schopna hrát svoji hru. Naposledy se mi to stalo na nedávném US Open v zápase s Capriatiovou. Asi už budu muset opravdu vyhledat odbornou pomoc..." přiznala se Gerši, která již menší terapii absolvovala.

"Ale za nic to nestálo, doporučili mi psychologa z Přerova, ale pan Mrkvář mi spíše dával herní a technické rady, než aby se věnoval mojí psychice."

Přitom zdejší kurt číslo tři se zdaleka nedá označit za velký, ale Adrianě stačí opravdu málo: "Mrzí mě to moc, ani ne tak prohra, jako skutečnost, že jsem prostě nebyla schopna zahrát více jak na 20%. Ze začátku byla nervózní i soupeřka, ale když hladce vyhrála první set, uklidnila se a já už začala hrát odvážněji příliš pozdě."

I přes brzké vyřazení je však Gerši olympiádou nadšena: "Atmosféra je báječná, už jsem byla na plavání a pink-ponku, ráda bych před svým nedělním odletem stihla ještě atletiku. Ve městě jsem byla jen u Opery a na radnici, přece jen už to tady trochu znám."

Neslavně dopadl hned v následujícím zápase i Ctislav Doseděl, který si narozdíl od náhradnice Gerši olympiádu zajistil již dlouho dopředu a podřídil jí i svůj program v posledních měsíců. Chilský daviscupový reprezentant Nicolas Massu byl však dnes nad jeho síly a prohrál s ním 2:6, 6:7(5).

Zatímco Chilanovi vyšlo v prvním setu na co sáhl, Dosedělovi naopak téměř nic a když ve velké sluneční výhni ztratil dvakrát servis a vzápětí se nechal vytočit výrokem rozhodčího natolik, že vztekle odpálil míček mimo kurt, bylo jasné, že něco není v pořádku.

Obvykle klidný a vstřícný Doseděl však za stavu 0:2 ve druhé sadě zvedl hlavu, dokázal otočit na 3:2 a dovést set do tie-breaku. V něm však byl Massu o míček šťastnější a postoupil.

Velký souboj se odehrával i v hledišti, skupince chilských fandů hlasitě oponoval český tábor se zástupci ČOV, rychlostními kanoisty a i nehrajícím kapitánem DC Janem Kukalem a se svým typickým kyselým výrazem sledoval vše ze stoličky u kurtu slavnější vítězův krajan Marcelo Rios.

"Nervózní jsem moc nebyl, ani vedro mi nevadilo, ale první set mi prostě nevyšel. Navíc Massu hrál jako stroj, kdyby podával takovéhle výkony pořád, tak je v první desítce. Proto jsem se v závěru první sady už trochu šetřil na druhý set a čekal, kdy začne chybovat i on. Stalo se, zlepšil jsem se výrazně, ale na něj to dneska nestačilo."

V tie-breaku se zdálo, že Sláva až příliš riskuje  a poměrně brzy chodí na síť, čehož Chilan využíval k vítězným prohozům. "Kdybych zvolnil tempo, tak by mě Massu dorazil volejem nebo rozběhal po dvorci a navíc jsme to nechtěl zbaběle vracet od základní čáry, ale hrát tenis a riskovat." přiznal opět své velké sportovní srdce Doseděl, který na probíhající olympiádu rovněž nedá dopustit.

"Tahle prohra nemůže ani v nejmenším zkazit můj dosavadní výborný dojem. Poznal jsem spoustu sportovců z jiných odvětví, ty české skoro všechny, a byl jsem osobně i na několik závodech - při triatlonu jsem řval na Řehulu, až jsem málem ochraptěl, nadchlo mě i plavání a ještě bych rád viděl jachtink nebo beachvolejbal.

Atmosféra je prostě super, i mě se dneska za české podpory z hlediště hrálo lépe a i kvůli nim jsem chtěl protáhnout zápas alespoň do třetího setu. Bohužel to nevyšlo."

Prvního úspěchu bez boje tak dosáhli jen deblisté Jiří Novák s Davidem Riklem, neboť po odhlášení několika zraněných dvojic z olympijského turnaje čtyřher se jako třetí nasazený pár probojovali rovnou do druhého kola!

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz