Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Češi jsou v Evropě? ptal se pohraničník

12 2006
Briancon, Pragelato - Od zvláštního zpravodaje iDNES - "Jeane, je Česká republika v Evropské unii!?" Pohraničníci na italsko-francouzském pomezí si už odvykli hlídkování na hraničních přechodech. Služba na "čáře" uvnitř sjednocené Evropy musela být v posledních letech pěknou selankou, ale tomu je teď konec. Olympijské hry vyžádují mimořádná bezpečnostní opatření. Na hranicích už auta zase musí zastavovat a setkání s občany nových zemí EU mohou kontrolory pěkně zaskočit.

Na seřadišti ve francouzském Brianconu v sobotu ráno postává jen pár zájemců o cestu na olympijská sportoviště. Parta Němců se shání po odvozu na biatlon, čeští fanoušci vytvořili většinu v autobusu mířícím do Pragelata.

Sluníčko teprve ozařuje první vrcholky okolních alpských masívů a hosté Českého olympijského domu vyrážejí na první soutěž turínských her, závod sdruženářů.

Na olympiádě se konečně začíná bojovat o medaile a zatěžkávací zkouškou prochází nejen výkonnost sportovců, ale i dopravní systém.

V příhraničním Brianconu všechno probíhá hladce. Za chvíli už náš autobus rychle stoupá klikatou silnicí do horského sedla, kde leží hraniční městečko Montgenevre.

Příjíždíme k celnici, která ještě před pár dny bývala jen historickou relikvií. Teď musíme zastavit.
Francouzští pohraniční policisté pečlivě kontrolují jednoho cestujícího za druhým. U svých krajanů se sice moc nezdržují, ale zastavit se musejí u každého a čas rychle ubíhá.

Nakonec se oba strážci zákona zarazili.

Jeden postupoval od řidiče, druhý odzadu, ale teď oba drží v ruce český pas a překvapeně jím listují. Zdá se, že když na italsko-francouzské hranici sloužili naposledy, museli mít našinci ještě k pasu vízum, výjezdní doložku a celní prohlášení.

Teď si nevědí rady.

"Jeane, je Česká republika v Evropské unii?" zeptá se nakonec po dlouhém váhání jeden pohraničník druhého.

"Jistě!" odpovídají mu místo Jeana sami čeští cestovatelé.

Odpověď zabrala, kontrola končí my s konečně se můžeme spustit serpentinami dolů na italskou stranu.

V údolí se dlouho nezdržíme. Čeká nás stoupání úbočím protilehlých kopců směrem na Sestriere, krátký pohled na z výšin a opět sešup dolů do Pragelata.

Jízda přes dva kopce a tři údolí připomíná horskou dráhu. Nebo houpačku.

A jako na houpačce balancuje i komfort cestovatelů mezi olympijskými sportovišti.

Teď je nám hej, cesta sice trvala bez patnácti minut dvě hodiny, ale aspoň jsme se vyhnuli uzavírkám, složitým přestupům a bloudění.

Už večerní návrat ukáže, jak pohodové ranní cestování bylo. Pravidlo, že autobusy odjíždějí mezi půl osmou a desátou vždy, jakmile se naplní, je vlastně velká past.

Včera odjel první autobus podle plánu v půl osmé a řidič dalšího oznámil: "Jedu v deset nula nula."

Co naplat, že bylo teprve osm...

Česká výprava na slavnostním ceremoniálu.Grafton Recruitment Praha
ELEKTROMECHANIK, Bezděčín, až 33 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze