Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mohou do Atén s vlastní ochrankou

22 2004
Washington, Praha - Kdo ochrání české sportovce na olympiádě v Aténách? Řecká policie a armáda. Ale možná i čeští bodyguardi. "Třeba vypíšeme konkurz," připouští František Dvořák, šéf mise. Aby si jednotlivé výpravy přivezly své ochranky, nebývalo obvyklé. Výjimka většinou platila jen pro Izrael. Jenže v Aténách nastal krizový stav.

Za poslední měsíc došlo k šesti pokusům o bombový útok. Naposledy ve středu. Časovanou bombu policisté včas odhalili u hlavní dopravní tepny, kilometr od olympijského komplexu.

"Podobala se té, která 5. května explodovala před aténskou policejní stanicí," uvedla agentura AP. Tehdy se k útoku přihlásila řecká levicová skupina Revoluční boj.

Exekutiva Mezinárodního olympijského výboru nyní povolila zahraničním týmům, že mohou během her nasadit vlastní bezpečnostní pracovníky. Budou ozbrojeni?

"Ne. Zbraně nepřipustíme u žádného cizince," tvrdí řecký ministr vnitra Giorgos Voulgarakis. "Jenže co zmůže bodyguard bez donucovacích prostředků? To je stejné, jako když s týmem vezmeme víc judistů," říká František Dvořák.

Na bezpečnost olympijských her budou podle České televize dohlížet i čeští chemici. "Oficiální žádost jsme stále nedostali, ale víme, že Řekové o naši jednotku stojí," řekl MF DNES náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"Jsme připraveni vyslat jednotku o zhruba sto mužích i s technikou. Navíc  připravujeme řecké protichemické odborníky." "Zaútočit při olympiádě mohou jen šílenci," soudí bývalá atletka Jarmila Kratochvílová. Její následovníci zatím vtipkují. "Teroristů se nebojím. Jsem přece voják, ne?" povídá desetibojař Tomáš Dvořák.

Větší napětí panuje v USA. Výpravu 550 sportovců doprovodí sto federálních agentů. Prezident George Bush přijal v Bílém domě řeckého premiéra Costase Caramanlise.

"Podnikáme vše, co je v lidských silách, abychom zajistili bezpečné hry," ujistil ho Caramanlis.

Bush reagoval: "Udělali jste velký pokrok a já oceňuji vaši tvrdou práci." Na hry americký prezident nepřiletí, soustředí se na domácí předvolební kampaň. "Rád bych olympiádu viděl, ale mám právě politickou sezonu. Místo sebe však pošlu otce, aby vedl naši delegaci," oznámil.

Ani britský premiér Tony Blair dosud účast nepotvrdil. Nicméně řecká policie již simulovala reakci při imaginárním atentátu na Blaira.

Polský list Gazeta Wyborcza dokonce upozornil, že pro fanoušky nemusí být bezpečné chodit po Aténách v národních dresech.

Organizátoři se zřekli odpovědnosti za bezpečí sportovců, pokud odmítnou ubytování v olympijské vesnici a dají přednost hotelům.

"Nemůžeme požadovat, aby Řekové u každého pokoje postavili ozbrojenou stráž. To je nemožné," uznal i prezident MOV Jacques Rogge. Přesto se americký basketbalový Dream Team hotelového komfortu nevzdal. Bude bydlet na lodi Queen Elizabeth II. 

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz