Češi platí olympioniky Běloruska

Česko - Bělorusko - Haláváčův gól - Jan Hlaváč střílí druhý český gól. | foto: Reuters

22 2005
Praha - Česká firma Chemoprojekt se stala generálním sponzorem olympijského týmu. Jenže ne českého, ale běloruského. "Mohu potvrdit, že jsme běloruskému olympijskému výboru poskytli částku 50 tisíc dolarů na přípravu sportovců této země na příští olympijské hry. Další je v jednání," potvrdila Natalia Manasová, marketingová manažerka Chemoprojektu pro sportovní činnost.

Podle ruské informační agentury Regnum je však dohoda mezi oběma stranami širší a počítá se čtyřletou spoluprací, podle níž by Chemoprojekt měl poskytnout výboru, jemuž předsedá sám autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, celkově sumu ve výši 400 tisíc dolarů, v přepočtu skoro 10 milionů korun.

"Máme zájem se na běloruském trhu prosadit a tato spolupráce nám umožní zviditelnit se," uvedla Manasová.
 
To potvrdil i viceprezident Běloruského olympijského výboru Gennadij Alexejenko. "Spolupráce je výhodná pro obě strany. Firma Chemoprojekt se tak může zviditelnit nejen díky sportovním vítězstvím, ale také na běloruském trhu," řekl podle agentury Regnum.
 
"Jde tady jen o sport," odpověděla Manasová na otázku, zda si Chemoprojekt sponzorstvím nezadá s autoritářským režimem prezidenta Lukašenka.
 
Běloruskému vůdci byl v minulosti odepřen vstup do některých zemí včetně USA a Česka. "Musím v této otázce zachovávat neutrální postoj," dodává Manasová.
 
Chemoprojekt je projekční a inženýrská společnost působící v oblasti chemického průmyslu. V Bělorusku se podle svých internetových stránek angažovala například v projektech rafinerie v Novopolocku.
 
Podle Manasové podporovala sport v Česku již dříve, sponzorovala týmy z nižších fotbalových soutěží. "Podporujeme i tenis, hlavně v mládežnických kategoriích," doplnila Manasová.
 
Kdyby se Chemoprojekt chtěl stát generálním partnerem Českého olympijského výboru, což Manasová popírá, ale do budoucna nechává tuto otázku otevřenou, musel by sáhnout do kapsy výrazně hlouběji.
 
"Na čtyřleté olympijské období získáváme od sponzorů a partnerů okolo 250 milionů korun. Generální partneři, kteří jsou čtyři, dávají každý řádově 35 milionů korun. Přesnou částku vám neřeknu, protože u každé ze čtyř firem, kterými jsou Pilsner Urquell, Škoda Auto, ČEZ a RWE Transgas, je trochu jiná a podle smlouvy tajná," řekla Alena Kindová, výkonná ředitelka České olympijské, oficiální marketingové agentury olympijského výboru, jenž je zároveň jejím stoprocentním vlastníkem.
 
Podle Kindové má výbor ještě šest oficiálních partnerů, jejichž loga jsou na reklamách o něco menší. Oficiální partneři platí na čtyři roky řádově 25 milionů korun.
 
"Deset milionů by na to stát se partnerem ČOV určitě nestačilo. Navíc my klademe důraz na dlouhodobost spolupráce, aby nemohl někdo přijít a slíznout smetanu a stal se partnerem jen na jeden rok, kdy je olympiáda," dodala Kindová s tím, že generální partneři jsou podle smluv vždy jen čtyři. "To by někdo musel odejít, aby se uvolnilo místo pro jiného zájemce," dodala Kindová.

Autoři:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz