Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Češi podle průzkumu věří, že se Sáblíková vrátí z olympiády se zlatem

Martina Sáblíková před odletem do Vancouveru | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

29 2010
Většina Čechů věří, že na nadcházejících zimních olympijských hrách ve Vancouveru získá Česko medaile v rychlobruslení a běhu na lyžích. Žhavou kandidátkou na zisk zlatého kovu je podle nich rychlobruslařka Martina Sáblíková. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK.

Olympiáda, která začíná 12. února, zajímá tři čtvrtiny dotázaných, větší zájem o ni projevili muži.

Ačkoliv představitelé Českého olympijského výboru očekávají, že by čeští sportovci mohli získat ve Vancouveru celkem osm medailí, podle účastníků průzkumu jich bude méně. Se ziskem dvou až tří medailí počítá 45 procent dotázaných, 38 procent si myslí, že by Češi mohli přivézt čtyři až pět medailí. Dvě procenta se domnívají, že čeští sportovci nevystoupí na stupně vítězů ani jednou.

S největšími medailovými nadějemi jsou spojovány rychlobruslařky, medaili od nich očekává 83 procent lidí, 64 procent si myslí, že Martina Sáblíková zvítězí. V úspěch běžců na lyžích věří 71 procent lidí, 50 procent důvěřuje českému hokejovému týmu.

Mezi muži se o olympiádu v Kanadě intenzivně zajímá 18 procent dotázaných, 59 přiznalo zběžný zájem a 22 procent uvedlo, že je olympiáda vůbec nezajímá. Polovina mužů bude bez ohledu na časový posun sledovat zápasy v ledním hokeji, třetina bude fandit při rychlobruslení a běhu na lyžích.

Z žen se o olympiádu intenzivně zajímá devět procent, 62 procent zběžně, olympiáda naopak vůbec nezajímá 29 dotázaných. Třetina žen bude sledovat soutěže v krasobruslení.

Za nejsympatičtějšího sportovce z české výpravy 56 procent lidí označilo Sáblíkovou, velké sympatie účastníci průzkumu vyjádřili také běžci na lyžích Lukáši Bauerovi a sjezdařce Šárce Záhrobské.

Ze zahraničních sportovců za sympatické označili norského biatlonistu Ole Einara Björndalena, amerického sjezdaře Bodeho Millera, francouzského krasobruslaře Briana Jouberta a jeho ruského kolegu Jevgenije Pljuščenka, většina Čechů však mezi cizinci svého favorita nemá.

Na zimní olympijské hry ve Vancouveru pojede celkem 93 českých sportovců, je to zatím největší česká výprava v historii zimní olympiády. Očekává se, že by to pro ČR mohly být medailově nejúspěšnější zimní hry.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze