Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Korejské odpočítávání. Jaké jsou nyní české olympijské šance?

Momentka biatlonového areálu při závodu štafet v Pchjongčchangu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

22 2017
Rok před zimními olympijskými hrami v korejském Pchjongčchangu z českého pohledu medailově vládnou tři sporty: biatlon, rychlobruslení, snowboarding.

Tři medaile vybojovali čeští sportovci na zimních hrách v Salt Lake City 2002.

Čtyři v Turíně 2006.

Šest ve Vancouveru 2010.

A dokonce osm v Soči 2014.

Jejich medailová sbírka se tak navyšovala každé čtyři roky. Ale co bude dál? Jistě, ta série nemůže pokračovat donekonečna.

Může však olympijský Pchjongčchang 2018 alespoň napodobit euforii z předchozích her v Soči?

Odpověď zní: Ano, může.

Důkazní materiál nám předložila právě končící zima. Vždyť v ní získali Češi doposud sedm medailí ze světových šampionátů v olympijských disciplínách.

Co lze z této sbírky vyčíst?

Tři české hvězdy pro zimní olympijské hry 2018

Gabriela Koukalová
Tomu se říká tah na bránu. Loni mířila na velký glóbus a má ho. Letos si určila za cíl medaili z mistrovství světa a má hned tři, od každé barvy jednu. Mistryně světa ve sprintu navrch ozdobila zimu dvěma malými glóby pro nejlepší ženu sprintu a hromadného závodu. Její bitvy s Němkou Dahlmeierovou by měly být trhákem i na korejských hrách. Pokud se vyvaruje svých letních nemocí, může tam být ještě silnější.

Ester Ledecká
Na lyžích vstoupila mezi širší špičku, neboť skončila na 13. místě ve sjezdu v GaPa; na mistrovství světa byla jejím maximem 20. pozice. „Obojživelný“ start by byl v Koreji velkou raritou, medaile se však od Ledecké čeká na snowboardu. Na „prkně“ uzavřela sezonu s velkým křišťálovým glóbem, a především se zlatem a stříbrem z mistrovství světa, přičemž titul získala v olympijském obřím slalomu.

Martina Sáblíková
Neuvěřitelných 11 let v řadě vládne Světovému poháru na dlouhých tratích, ale i distanci 5 000 metrů při vrcholných akcích roku (MS, ZOH). V Koreji na ní bude příští rok favoritkou číslo 1. Na trati 3 000 metrů jí letos patří světové stříbro, ovšem psychologická válka s věčnou rivalkou, Nizozemkou Wüstovou, už začala. Při vícebojařském šampionátu ji Sáblíková v březnu na trojce porazila a poslala vzkaz: Pozor na mě!

Předně, že se během posledních let zcela převrátily preference na mapě českých zimních sportů. Jen vzpomeňte: v 60. letech a na počátku 70. let bylo pravidelným dodavatelem olympijských medailí krasobruslení. Od 80. let přebralo tuto roli klasické lyžování, jehož zástupci se jen z Lillehammeru 1994 vraceli bez cenných kovů.

Zato nyní? Právě lyžaři klasici prožívají nejhlubší krizi v historii. Na mistrovství světa v Lahti byla jejich nejlepším individuálním umístěním 13. místa běžce Jakše a skokana Koudelky, který posléze bez příkras hovořil o „velké tragédii celého klasického lyžování“.

Základnu české moci pro zimní hry 2018 tentokrát vytvoří tři úplně jiné sporty: biatlon, rychlobruslení, snowboarding.

Půjde o velmi bytelnou základnu. Český prapor by na ní měly pevně uchopit především ženy. Hned tři se letos zdobí titulem mistryně světa a celkovou výhrou v alespoň jedné disciplíně Světového poháru: Gabriela Koukalová, Martina Sáblíková a Ester Ledecká.

Kromě nich už letos dosáhl na světové stupně vítězů pouze jeden muž, biatlonista Ondřej Moravec.

Těsně pod stupni zůstali rychlobruslařka Erbanová (4. a 5.), biatlonová štafeta žen (4.), slalomářka Strachová (5.) a biatlonista Krčmář (6.). Na víc má rozhodně snowboardistka Samková.

Pak je zde pochopitelně i nevyzpytatelný faktor jménem hokejová reprezentace. Hokejisté nicméně stále jen tápou, zda bude olympijská Korea bez hvězd z NHL, či s nimi. První varianta, byť fanoušky odmítaná, by navýšila i šance Čechů.

Skladba zimních sportů, jež v současném Česku výsledkově vládnou, je každopádně nesmírně pozoruhodná.

1. Biatlon, jehož pětiletý boom je v dějinách českého sportu nevídaný a který nyní vábí k televizním obrazovkám i více než milion diváků při jednotlivých závodech.

2. Rychlobruslení, tudíž sport, jenž nedisponuje v Česku jediným umělým oválem, ani odkrytým, natož pak zastřešeným.

3. Snowboarding, jehož největší hvězdou je unikátní dívka, která ovládá na vrcholné úrovni i rychlostní alpské disciplíny lyžařů, pro něž také neexistují v Česku potřebné tréninkové podmínky.

Gabriela Koukalová před stíhacím závodem v Pchjongčchangu.
Ester Ledecká na mistrovství světa v Sieře Nevadě
Martina Sáblíková při patnáctistovce ve Stavangeru

TŘI ČESKÉ MISTRYNĚ SVĚTA. Gabriela Koukalová, Ester Ledecká a Martina Sáblíková.

Příprava na vrchol v Pchjongčchangu 2018 se nyní stane hrou s detaily. Každý takový může v nadcházející exponované sezoně pomoci.

Proto Sáblíková plánuje, že vypustí cyklistickou sezonu, aby v létě neztratila duševní i tělesnou svěžest. Proto šéftrenér biatlonistů Rybář rozebírá, nakolik může ke snazší aklimatizaci v Koreji pomoci soustředění „na půli cesty“ v Kazachstánu. Proto Tomáš Bank, kouč Ester Ledecké, určitě vymýšlí, jak to navléci, aby jeho hyperaktivní svěřenkyně nezahltila z věčné přemíry snahy sama sebe.

Žijeme v éře mimořádně silných osobností českých zimních sportů. S jejich velkým přispěním se Pchjongčchang 2018 může stát i vrcholem pyramidy úspěšných zimních her české výpravy.

Užívejme si tedy tuto jedinečnou dobu.

Sáblíková i Koukalová nezastírají, že pro ně může jít o poslední olympiádu kariéry. Takovou určitě bude v případě slalomářky Strachové, jestliže se v Koreji ještě rozhodne závodit. A až současné hvězdy odejdou, bude nesmírně obtížné nahradit šíři jejich medailového záběru.

Ze špiček pyramid se někdy i velmi rychle padá.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...Najdete na iDNES.cz