KOMENTÁŘ: Korejské odpočítávání. Jaké jsou nyní české olympijské šance?

Momentka biatlonového areálu při závodu štafet v Pchjongčchangu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

22 2017
Rok před zimními olympijskými hrami v korejském Pchjongčchangu z českého pohledu medailově vládnou tři sporty: biatlon, rychlobruslení, snowboarding.

Tři medaile vybojovali čeští sportovci na zimních hrách v Salt Lake City 2002.

Čtyři v Turíně 2006.

Šest ve Vancouveru 2010.

A dokonce osm v Soči 2014.

Jejich medailová sbírka se tak navyšovala každé čtyři roky. Ale co bude dál? Jistě, ta série nemůže pokračovat donekonečna.

Může však olympijský Pchjongčchang 2018 alespoň napodobit euforii z předchozích her v Soči?

Odpověď zní: Ano, může.

Důkazní materiál nám předložila právě končící zima. Vždyť v ní získali Češi doposud sedm medailí ze světových šampionátů v olympijských disciplínách.

Co lze z této sbírky vyčíst?

Tři české hvězdy pro zimní olympijské hry 2018

Gabriela Koukalová
Tomu se říká tah na bránu. Loni mířila na velký glóbus a má ho. Letos si určila za cíl medaili z mistrovství světa a má hned tři, od každé barvy jednu. Mistryně světa ve sprintu navrch ozdobila zimu dvěma malými glóby pro nejlepší ženu sprintu a hromadného závodu. Její bitvy s Němkou Dahlmeierovou by měly být trhákem i na korejských hrách. Pokud se vyvaruje svých letních nemocí, může tam být ještě silnější.

Ester Ledecká
Na lyžích vstoupila mezi širší špičku, neboť skončila na 13. místě ve sjezdu v GaPa; na mistrovství světa byla jejím maximem 20. pozice. „Obojživelný“ start by byl v Koreji velkou raritou, medaile se však od Ledecké čeká na snowboardu. Na „prkně“ uzavřela sezonu s velkým křišťálovým glóbem, a především se zlatem a stříbrem z mistrovství světa, přičemž titul získala v olympijském obřím slalomu.

Martina Sáblíková
Neuvěřitelných 11 let v řadě vládne Světovému poháru na dlouhých tratích, ale i distanci 5 000 metrů při vrcholných akcích roku (MS, ZOH). V Koreji na ní bude příští rok favoritkou číslo 1. Na trati 3 000 metrů jí letos patří světové stříbro, ovšem psychologická válka s věčnou rivalkou, Nizozemkou Wüstovou, už začala. Při vícebojařském šampionátu ji Sáblíková v březnu na trojce porazila a poslala vzkaz: Pozor na mě!

Předně, že se během posledních let zcela převrátily preference na mapě českých zimních sportů. Jen vzpomeňte: v 60. letech a na počátku 70. let bylo pravidelným dodavatelem olympijských medailí krasobruslení. Od 80. let přebralo tuto roli klasické lyžování, jehož zástupci se jen z Lillehammeru 1994 vraceli bez cenných kovů.

Zato nyní? Právě lyžaři klasici prožívají nejhlubší krizi v historii. Na mistrovství světa v Lahti byla jejich nejlepším individuálním umístěním 13. místa běžce Jakše a skokana Koudelky, který posléze bez příkras hovořil o „velké tragédii celého klasického lyžování“.

Základnu české moci pro zimní hry 2018 tentokrát vytvoří tři úplně jiné sporty: biatlon, rychlobruslení, snowboarding.

Půjde o velmi bytelnou základnu. Český prapor by na ní měly pevně uchopit především ženy. Hned tři se letos zdobí titulem mistryně světa a celkovou výhrou v alespoň jedné disciplíně Světového poháru: Gabriela Koukalová, Martina Sáblíková a Ester Ledecká.

Kromě nich už letos dosáhl na světové stupně vítězů pouze jeden muž, biatlonista Ondřej Moravec.

Těsně pod stupni zůstali rychlobruslařka Erbanová (4. a 5.), biatlonová štafeta žen (4.), slalomářka Strachová (5.) a biatlonista Krčmář (6.). Na víc má rozhodně snowboardistka Samková.

Pak je zde pochopitelně i nevyzpytatelný faktor jménem hokejová reprezentace. Hokejisté nicméně stále jen tápou, zda bude olympijská Korea bez hvězd z NHL, či s nimi. První varianta, byť fanoušky odmítaná, by navýšila i šance Čechů.

Skladba zimních sportů, jež v současném Česku výsledkově vládnou, je každopádně nesmírně pozoruhodná.

1. Biatlon, jehož pětiletý boom je v dějinách českého sportu nevídaný a který nyní vábí k televizním obrazovkám i více než milion diváků při jednotlivých závodech.

2. Rychlobruslení, tudíž sport, jenž nedisponuje v Česku jediným umělým oválem, ani odkrytým, natož pak zastřešeným.

3. Snowboarding, jehož největší hvězdou je unikátní dívka, která ovládá na vrcholné úrovni i rychlostní alpské disciplíny lyžařů, pro něž také neexistují v Česku potřebné tréninkové podmínky.

Gabriela Koukalová před stíhacím závodem v Pchjongčchangu.
Ester Ledecká na mistrovství světa v Sieře Nevadě
Martina Sáblíková při patnáctistovce ve Stavangeru

TŘI ČESKÉ MISTRYNĚ SVĚTA. Gabriela Koukalová, Ester Ledecká a Martina Sáblíková.

Příprava na vrchol v Pchjongčchangu 2018 se nyní stane hrou s detaily. Každý takový může v nadcházející exponované sezoně pomoci.

Proto Sáblíková plánuje, že vypustí cyklistickou sezonu, aby v létě neztratila duševní i tělesnou svěžest. Proto šéftrenér biatlonistů Rybář rozebírá, nakolik může ke snazší aklimatizaci v Koreji pomoci soustředění „na půli cesty“ v Kazachstánu. Proto Tomáš Bank, kouč Ester Ledecké, určitě vymýšlí, jak to navléci, aby jeho hyperaktivní svěřenkyně nezahltila z věčné přemíry snahy sama sebe.

Žijeme v éře mimořádně silných osobností českých zimních sportů. S jejich velkým přispěním se Pchjongčchang 2018 může stát i vrcholem pyramidy úspěšných zimních her české výpravy.

Užívejme si tedy tuto jedinečnou dobu.

Sáblíková i Koukalová nezastírají, že pro ně může jít o poslední olympiádu kariéry. Takovou určitě bude v případě slalomářky Strachové, jestliže se v Koreji ještě rozhodne závodit. A až současné hvězdy odejdou, bude nesmírně obtížné nahradit šíři jejich medailového záběru.

Ze špiček pyramid se někdy i velmi rychle padá.

Autor:

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Najdete na iDNES.cz