Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Češi se bojí smogu v Pekingu

6 2007
Praha - Zdraví sportovců je vážně ohroženo. Smog na olympiádě v Pekingu bude mnohem komplikovanějším problémem, než se dosud zdálo. Vyplývá to z nejnovějších průzkumů sportovních velmocí. Také Češi se bojí. "Smog smíšený s prachem může v Pekingu způsobit i dlouhodobé zdravotní následky," říká šéflékař výpravy Jaroslav Větvička.

"Obsahuje například těžké kovy, které mohou narušit imunitu organismu, přivodit astma, způsobit mutace. Existují domněnky, že mohou být spouštěcím mechanismem řady dalších chorob, například Alzheimerovy."

Zatížení organismu oxidačními radikály z prostředí Pekingu bude rizikem pro životaschopnost spermií a zřejmě urychlí i stárnutí organismu.

Vzduch v Pekingu podle Větvičky nyní obsahuje historicky druhou nejvyšší hodnotu tuhých částic, které mohou způsobovat dušnost a astmatické záchvaty. V roce 2005 jich bylo 145 mikrogramů na kubický metr, třikrát víc, než je povolené maximum Světové zdravotnické organizace.

Pro srovnání: pražská hodnota kolísala včera mezi 10 a 50 mikrogramy.
Ohroženi budou především sportovci ve vytrvalostních odvětvích pod otevřeným nebem.

Ale i pouhý pobyt v Pekingu je nyní škodlivý. "Dokonce jsem slyšel hypotézu, že rok pobytu v současném Pekingu zkracuje život až o devět měsíců," upozorňuje Větvička.

Jak působí smog v Pekingu?
Jozef Regec, trenér cyklistické reprezentace: Cyklistika je vytrvalostní sport. Když se jede na tepové frekvenci 180 i víc a dýchá se těžký, olovnatý vzduch, organismus se zakyseluje ohromně rychle a tělo není schopné podávat maximální výkony. Víceméně se dusíte.

Jan Kudlička,  loni pátý tyčkař na juniorském MS: Pro Evropana je to docela šok, smog je opravdu do výšky pátého či sedmého patra panelového domu. Je dusno, a jak svítí slunko, připadáte si jak ve skleníku. Ale dalo se na to zvyknout. V den závodu byla vidět modrá obloha. Slyšel jsem, že stavějí čističky vzduchu.

Přemysl Panuška, šéftrenér veslařské reprezentace: Zažili jsme dny, kdy bylo vidět na 1 000 či 1 200 metrů, sluníčko smogem ani neprošlo. Ale při soutěži byly podmínky přijatelné. Němci měli tým lékařů, kteří zjistili, že 90 procent jejich závodníků mělo nějaké respirační potíže – kašel či pálení. Nás to neomezovalo. (bb)

"Smog je peklo," ulevil si po předolympijském testu cyklistů trenér Jozef Regec.
Norská olympijská vítězka na horském kole Gunn-Rita Dahleová si v Pekingu posteskla: "Strašný prach a sucho v krku! Je to jedno z nejvíce znečištěných míst na světě, kde jsem závodila."

Organizátoři ujišťují, že během her omezí dopravu, zastaví továrny, rozeženou mraky. Přesto je prezident MOV Jacques Rogge varoval: "Pokud nedojde k zásadním změnám v ovzduší, změníme program venkovních vytrvalostních soutěží. Zdraví sportovců je přednější."

Nejsilnější výpravy už chystají mimořádná opatření. Američtí sportovci budou na hry vybaveni rouškami, povezou si s sebou i plicní specialisty. Prezident australských olympioniků John Coates prohlásil: "Nevěřím čínským úřadům, že dokážou snížit znečištění."

Proto zvažuje, že do poslední možné chvíle se budou Australané raději připravovat doma. Britové plánují aklimatizaci v přece jen čistším Macau, o 2200 kilometrů jižněji. Údajně chystají "přísně tajnou strategii".

Speciální opatření promýšlejí i Větvička a český přípravný štáb. "Největším problémem je, že od Číňanů nedostáváme hodnověrné informace o stavu znečištění. Čekáme, zda se to zlepší. Na rozdíl od sportovních mocností nemáme na místě své lidi, kteří by prováděli přesná měření. Ale pracujeme na tom."

Je možné, že olympiáda se české výpravě prodraží. Dosavadní rozpočet počítá s náklady 32 milionů korun. Větvička zvažuje nákup roušek se vzduchovými filtry, antioxidantů či čističek vzduchu.

"Například jedno balení nejlepšího antioxidačního preparátu stojí 1 400 korun, přitom každý sportovec by ho v Pekingu měl mít. Čistička vzduchu by nás přišla na 13 500 korun na pokoj," vypočítává.

Místo oficiálního sloganu her "Jeden svět, jeden sen" navrhuje čínským organizátorům jiný: "Více informací, méně znečištění."

Jenomže současná Čína žije podle svých zvláštních pravidel. "Když potřebují nějakou pozitivní informaci, prostě si ji vyrobí nebo alespoň upraví."

Lékař: Zvažujeme nosit roušky

Praha (tm) - "S tak rizikovými podmínkami při olympiádě jsem se dosud nesetkal," tvrdí šéflékař české výpravy Jaroslav Větvička. "V Pekingu je kombinované riziko smogu, prachu, problematické hygieny, vysokých teplot a relativní vlhkosti. Nemám z toho dobrý pocit. Hlavně proto, že nám chybějí objektivní data od Číňanů. Ta jsou alfou a omegou."

Jak je můžete získat?
Posíláme požadavek na lékařskou komisi organizačního výboru her i na MOV, aby nám s informacemi vypomohly. Ten tlak bude celosvětový.

A pomůže?
Nevím. Těžko říci, zda pak z Číny obdržíme objektivní údaje. Oni to berou jinak. Z nich nedostaneme pravdivé zprávy. Mají zafixováno, že o nic nejde. Oni v tom smogu žijí, tak si říkají, proč by v tom nemohl žít někdo jiný. Nechápou obavy západního světa a asi berou na lehkou váhu i prokazatelné vědecké informace.

Budou mít čeští sportovci s sebou roušky jako Američané?
Je možné, že i při přesunech na sportoviště budou používat sportovní roušky 3M s ventilem, které umí bezpečně odfiltrovat velice jemné částice a jsou i pohodlně nositelné.

Doporučíte jim také aklimatizaci na hry mimo Peking?
Určitě. Řada zemí bude tento model praktikovat. S touto myšlenkou přicházejí i trenéři našich veslařů či pětibojařů.

Už letos hlásili čeští jachtaři žaludeční problémy z čínské stravy. Jak jim předejdete?
Přemýšlíme o očkování proti určitým typům hepatitidy. Vydáme doporučení, aby se stravovali jen v Olympijské vesnici, kde snad bude strava pod drobnohledem. Na ulici v běžných restauracích by v žádném případě jíst neměli. A pozor na závadnou vodu! Prý budou ve vesnici na pokojích tři vodovodní kohoutky: studená, teplá a pitná. I zuby by si měli čistit výhradně pitnou vodou.

Závodník: Smog mě neodradí

Praha (bb) - Když se řekne jasno, nemusí to vždy znamenat jasno. Taková je zkušenost moderního pětibojaře Libora Capaliniho se závody v Pekingu, kde startoval v září ve finále Světového poháru.

 "Do ovzduší pustili nějaké chemikálie. Den před závodem pršelo, při soutěži bylo jasno. Tak tomu říkali lidé z naší ambasády. Slunce bylo vidět, ale v oparu. Naše klasické jasno s modrou oblohou to rozhodně nebylo," popisuje bronzový olympijský medailista z Atén.

Jak se v takovém prostředí závodí?
Nebylo to tak strašné jako v roce 2004. Tehdy jsme byli v trochu jiné části, a když jsme běhali, cítili jsme nepříjemnou pachuť v ústech. To byl smog. Teď mi to přišlo jako opar.

Nepřepadl vás kašel, pálení v krku?
Ne. Byli jsme tam navíc dost krátce. Ve čtvrtek jsme přiletěli, v sobotu závodili a v pondělí odletěli. A v neděli jsme se byli podívat v horách kousek za Pekingem. Žádné problémy jsem neměl, ale smog je tam cítit víc než v Evropě. Něco podobného jsem viděl v Káhiře, kde jsou písečné bouře. Nevím, jestli je možné to srovnávat, ale ani v Pekingu nebude smog jen od aut, protože se rozšiřuje poušť.

Na hry byste však příští rok letěl na mnohem delší dobu než na pět dní jako letos, to bude úplně jiná situace.
Ale nevím, jaký budou mít Číňané pro hry systém "výroby" počasí, jak dlouho dokážou udržet, aby pršelo a pak bylo jasno. Takže je těžké teď k tomu něco říkat.

Smog v takovém množství jako v Pekingu může být škodlivý třeba pro lidi s astmatem. Pokud byste se kvalifikoval na olympiádu, podstoupil byste před ní preventivní prohlídku?
Když budu kvalifikován, stejně pojedu. Kvůli smogu nebo počasí bych těžko váhal ohledně startu, a tak zahodil roky přípravy. To už je pak součást závodu, podmínky by měli všichni stejně špatné.

VELKÉ OSLAVY V PEKINGU. Do začátku olympijských her, které pořádá právě čínská metropole, zbýval přesně jeden rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze