Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se historicky propadli o čtyři příčky

1 2000
S y d n e y - Nejúspěšnějšími sportovci historie letních olympijských her zůstávají reprezentanti Spojených států amerických. Na OH v Sydney získali celkem 97 medailí a v současnosti tak mají na kontě už 2092 medailí z LOH. Olympijským hrám v Sydney opět dominovali velmoci USA a Ruska, třetí skončila výprava Číny a čtvrté místo obsadili domácí sportovci Austrálie. Ti si proti Atlantě, kde skončili na sedmém místě, polepšili o plných sedmnáct medailí, a to především díky plaveckým soutěžím.

Obrovské zlepšení zaznamenala ale především ruská výprava. Její počet třiašedesáti medailí z Atlanty letos vzrostl o celkem 25 cenných kovů. Výrazné zlepšení zaznamenaly také výpravy Velké Británie (o 13 medailí), Číny (9), Nizozemska (6) nebo Rumunska (6). Naproti tomu ústup ze slávy zažilo Německo, které domů přiveze o osm medailí méně než před čtyřmi lety, stejně jako Kanada. Nepříliš spokojeni odjíždějí také Španělé, kteří si
pohoršili o šest cenných kovů.

V celkovém hodnocení národů během historie letních OH se pořadí změnilo jen nepatrně. Do první desítky se prodrala Austrálie, která poskočila z jedenáctého na deváté místo, o dvě příčky si polepšilo také Japonsko (nyní 11. místo), Nizozemsko (14.) nebo Korejská republika. Kuba se i díky svým boxerům vyšvihla z osmnácté na patnáctou příčku.
Polepšila si i řada dalších zemí, ale především díky skutečnosti, že na pozicích od padesátého místa níž byly jen nepatrné rozdíly.

Co se týče elitní dvacítky zemí, tak největší propad postihl Českou republiku, která spadla z třináctého na sedmnácté místo. Ostatní země si většinou jen prohodily pořadí. Poprvé se na medailové pozice dostala v Sydney pětice zemí. Saúdskou Arábii katapultovali do první světové stovky mezi země s dvěma medailemi bronzový parkurový jezdec Al Eíd a běžec na 400 metrů překážek Somajlí, který vybojoval stříbro. Celý Vietnam zase prožíval radost ze stříbra Tran Hieu Ngan v taekwondu. Bronzové medaile pak premiérově získaly výpravy Makedonie (zápasník Ibragimov), Kuvajtu (střelec Al-Dihaní) a Kyrgyzstánu (judista Smagulov).

Trůn nejúspěšnějšího sportovce letních OH se neotřásl ani náznakem a první místo nadále patří někdejší sovětské gymnastce Larise Latyninové, jejíž osmnáct medailí jen tak nikdo
nedostihne. Jediným, komu se podařilo dostat se mezi elitní desítku, je ruský gymnasta Alexej Němov. Němov byl s šesti medailemi nejlepším sportovcem v Atlantě 1996, a protože se mu stejný kousek podařil i v Sydney, zařadil se na osmou příčku historického pořadí.

Olympijskou historii pozměnil britský veslař Steven Redgrave, který získal pátou zlatou olympijskou medaili v řadě stejně jako v letech 1932-1960 maďarský šermíř Aladár Gerevič. Medaili si z každé olympiády od roku 1980 odvezla také německá kajakářka Birgit Fischerová, vyjma roku 1984, kdy tehdejší NDR stejně jako další komunistické země OH bojkotovala. Suverény olympijských her zůstávají američtí basketbalisté, kteří na OH poznali porážku naposledy v semifinále olympijského turnaje v Soulu se Sovětským svazem.

Jistotou se stává také účinkování kubánského boxera Felixe Savona, který stejně jako letos neprohrál ani v Barceloně 1992 a Atlantě 1996; v Soulu chyběl jen kvůli kubánskému bojkotu her. Naproti tomu právě v Sydney padl mýtus o neporazitelnosti ruského zápasníka Alexandra Karelina, jehož finálová prohra s Američanem Gardnerem se rovnala téměř národní tragédii.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz