Češi se přihlásili do Atén

Milan Jirásek - Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, podepisuje přihlášku do Atén. | foto: Petr NovotnýMF DNES

18 2003
Praha - Formální, ale zároveň důležitý krok směrem k účasti českých sportovců na olympijských hrách v Aténách byl v úterý večer učiněn v pražském hotelu Hilton. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek zde svým podpisem slavnostně stvrdil českou přihlášku na největší sportovní událost roku 2004.

Stalo se tak pod "dohledem" úspěšných olympioniků Dany Zátopkové, Štěpánky Hilgertové a Jana Železného, a také za osobní účasti předsedy vlády Vladimíra Špidly.

"Je mi velkou ctí, že se této slavnostní chvíle mohu účastnit jako předseda vlády, ale zároveň i jako amatérský sportovec," řekl premiér, který zdůraznil i jistou paralelu mezi snažením českých politiků a sportovců.

"Tak jako politici chtějí přivést naši zemi ke zdárnému vstupu do Evropské unie a bezproblémovému životu v ní, sportovci i jejich trenéři dělají maximum pro úspěch na hrách v Aténách. V obou případech je snahou ctít pravidla čestnosti, rovnoprávnosti a boje bez podpůrných prostředků."

Předseda ČOV Milan Jirásek se rozhovořil i o plánované velikosti české výpravy pro Atény. "Dočetl jsem se, že počítáme až s dvěma stovkami sportovců a dokonce jsem měl údajně použit v této souvislosti termín megavýprava. Musím zdůraznit, že jde o dezinformaci. Reálně počítáme s nominací zhruba 120 až 130 sportovců, případný postup fotbalistů by toto číslo o něco zvýšil," prohlásil Jirásek.

"Budeme se snažit poslat do Atén optimální výpravu, v níž nebude místo pro  olympijskou turistiku. Na druhou stranu je ale čím dál tím těžší dostát Coubertinovskému heslu ´není důležité zvítězit, ale zúčastnit se´. Kvalifikační klíč je v mnoha sportech tak tvrdý, že už není nutné vypisovat naše interní limity," dodal šéf ČOV.

Cestu do Atén má aktuálně jistou 45 českých sportovců, v drtivé většině však jde o účastnická místa, konkrétní jména budou dosazena později na základě nominačních kritérií. Jmenovitou nominaci mají jistou zatím jen tři sportovci - moderní pětibojař Michal Michalík a plážové volejbalistky Soňa Nováková a Eva Celbová.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...Najdete na iDNES.cz