Češi se přihlásili do Atén

Milan Jirásek - Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, podepisuje přihlášku do Atén. | foto: Petr NovotnýMF DNES

18 2003
Praha - Formální, ale zároveň důležitý krok směrem k účasti českých sportovců na olympijských hrách v Aténách byl v úterý večer učiněn v pražském hotelu Hilton. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek zde svým podpisem slavnostně stvrdil českou přihlášku na největší sportovní událost roku 2004.

Stalo se tak pod "dohledem" úspěšných olympioniků Dany Zátopkové, Štěpánky Hilgertové a Jana Železného, a také za osobní účasti předsedy vlády Vladimíra Špidly.

"Je mi velkou ctí, že se této slavnostní chvíle mohu účastnit jako předseda vlády, ale zároveň i jako amatérský sportovec," řekl premiér, který zdůraznil i jistou paralelu mezi snažením českých politiků a sportovců.

"Tak jako politici chtějí přivést naši zemi ke zdárnému vstupu do Evropské unie a bezproblémovému životu v ní, sportovci i jejich trenéři dělají maximum pro úspěch na hrách v Aténách. V obou případech je snahou ctít pravidla čestnosti, rovnoprávnosti a boje bez podpůrných prostředků."

Předseda ČOV Milan Jirásek se rozhovořil i o plánované velikosti české výpravy pro Atény. "Dočetl jsem se, že počítáme až s dvěma stovkami sportovců a dokonce jsem měl údajně použit v této souvislosti termín megavýprava. Musím zdůraznit, že jde o dezinformaci. Reálně počítáme s nominací zhruba 120 až 130 sportovců, případný postup fotbalistů by toto číslo o něco zvýšil," prohlásil Jirásek.

"Budeme se snažit poslat do Atén optimální výpravu, v níž nebude místo pro  olympijskou turistiku. Na druhou stranu je ale čím dál tím těžší dostát Coubertinovskému heslu ´není důležité zvítězit, ale zúčastnit se´. Kvalifikační klíč je v mnoha sportech tak tvrdý, že už není nutné vypisovat naše interní limity," dodal šéf ČOV.

Cestu do Atén má aktuálně jistou 45 českých sportovců, v drtivé většině však jde o účastnická místa, konkrétní jména budou dosazena později na základě nominačních kritérií. Jmenovitou nominaci mají jistou zatím jen tři sportovci - moderní pětibojař Michal Michalík a plážové volejbalistky Soňa Nováková a Eva Celbová.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Severní a Jižní Korea se budou společně ucházet o pořádání OH 2032

Ministři sportu Jižní (vpravo) a Severní Koreje se dohodli na společné...

Jižní Korea a KLDR chtějí podat společnou kandidaturu na pořádání olympijské her v roce 2032....

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz