Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Auditoři mají jasno: Češi si z Londýna odvezou šest medailí

AUTOR. Medaile navrhl britský výtvarník David Watkin. | foto: AP

14 2012
Šest cenných kovů by si z olympijských her v Londýně měli odvézt čeští sportovci. Alespoň to tvrdí studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která už tradičně předpovídá výsledky her se zohledněním ekonomických a politických faktorů. V minulých letech však české sportovce ve svých odhadech poněkud přecenila.

Firma PwC vychází nejen z výsledků předchozích her, ale i z dalších faktorů, jako je počet obyvatel, hrubý domácí produkt, postupně slábnoucí státní podpora v zemích bývalého sovětského bloku nebo výhoda domácího prostředí.

Autor studie John Hawksworth však uznává, že přesně spočítat medaile dopředu nelze. "I ve sportu David někdy porazí Goliáše, ale převaha Spojených států, Číny a Ruska bude pokračovat," komentoval dnešní zveřejnění studie.

Srovnání minulých odhadů se skutečnými výsledky potvrzují, že předpovědi jsou ošidné. Před Aténami v roce 2004 společnost PwC slibovala českým sportovcům deset medailí, ale nakonec jich bylo jen osm. Před čtyřmi lety v Pekingu zbylo z devíti plánovaných jen šest.

Podobné to bylo i s odhady u dalších zemí. V Pekingu měla co do počtu medailí vyhrát Čína, ale nakonec měli o deset cenných kovů víc Američané, i když v počtu zlatých triumfovala pořadatelská země. Američtí sportovci jsou vůbec zřejmě úspěšnější než ekonomika Spojených států. V roce 2004 měli podle PwC mít 70 medailí, ale získali jich 103.

Z propočtů se výrazně vymyká Indie, která by vzhledem k počtu obyvatel i k HDP měla být mezi nejúspěšnějšími zeměmi, ale na posledních třech hrách získala dohromady jen pět medailí. Autoři studie to vysvětlují tím, že Indie se zaměřuje na jiné než olympijské sporty, především na kriket.

Před Londýnem ekonomové očekávají, že silná trojka USA, Čína, Rusko zůstane nezměněna. Na čtvrtém místě by si díky domácímu prostředí měla výrazně polepšit Velká Británie a získat o sedm medailí víc než v Pekingu. Češi by s šesti medailemi měli být na 32. místě, Slováci s pěti kovy o osm míst za nimi. Nakolik byla předpověď úspěšná, se ukáže na konci her 12. srpna.

Autoři: ,
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze