Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi už na olympiádě oblékali uniformy milicionářů i slušivé kožichy

SVATÝ MOŘIC 1948. Českoslovenští sportovci při slavnostním zahájení už ve sportovním. Při nástupu nejprve kráčeli lyžaři, za nimi hokejisté v dresech. | foto: Archiv Národního muzea

4 2009
Hráči curlingu si nesli na ramenou klasická košťata, hokejisté brusle, svázané tkaničkami. Tak pochodovaly výpravy na první zimní olympiádě v Chamonix 1924. Od té doby se olympijská móda změnila.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Čechoslováci se v Chamonix oblékli podle hesla "každý pes, jiná ves". Co kdo měl, to si vzal. Jednotná móda výpravy u nás ještě neexistovala.

Jak vypadá oblečení  olympioniků pro Vancouver 2010

O osm let později se na vyslání pouhých pěti sportovců do Lake Placid musela uspořádat veřejná sbírka, jména dárců potom publikoval časopis Zimní sport. Částka, která se vybrala, padla na lodní lístky a stravu, o nástupovém oblečení nemohla být řeč. Vedoucí výpravy, architekt Karel Jarolímek, si cestu dokonce zaplatil ze svého.

Zato v Garmischi 1936 se už sudetští Němci v rámci výpravy vydělili i jednotným oblekem. Aby byli rozeznat, kráčeli při zahájení her v šedivých kabátech se zelenou jedlí na pravém rameni.

Peněz nebylo nazbyt ani po válce, při nástupu na hrách ve Svatém Mořici 1948 se sportovci oblékli do lyžařských souprav a hokejových dresů. Od Cortiny 1956 se i Čechoslováci na ceremoniálech přiklonili k městské módě.

"Dostal jsem šedivý oblek a velký modrý kabát na všechno," vzpomíná krasobruslař Karol Divín na Squaw Valley 1960. "Ale byl trochu hutný a těžký. Strávit v něm celý den nešlo."

Oděv pro zahájení her v Grenoblu 1968 vyrobil podnik Kara Trutnov. "Ten kožich s beranicí se jim povedl," chválí olympijský vítěz Jiří Raška. "Byl to dubeňák, zevnitř chlupatý, zvenku oříškový. Krásně držel teplo."

Podívejte se, jaké oblečení na sobě měli olympionici v roce 1924

O dnešních olympijských "setech" si však tehdejší reprezentanti mohli nechat jen zdát. Raška vypočítává: "Dostali jsme na hry ještě společenský oblek typu mléčná dráha, košili, bílý svetr s trikolorou, šponovky, oboustrannou červeno-bílou zimní bundu a obuv."

Po olympiádě měli vše vrátit. Pak jim funkcionáři nabídli: Za poloviční cenu si výbavu můžete odkoupit. "Ale když jsem přivezl medaili, dostal jsem ji gratis."

Ještě v Sarajevu 1984 Češi v nevzhledných kabátech připomínali milicionáře. V 90. letech oblékaly výpravy OP Prostějov a Adidas, sportovní výbava sklouzla do éry "sterility".

Ve Vancouveru má začít "kosmická" éra.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.Najdete na iDNES.cz