Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Češi už zabydlují vesnici. Ponese vlajku Hilgertová?

Štěpánka Hilgertová, vodní slalom | foto: ČTK

25 2008
Předvoj české výpravy v čele s šéfem mise Františkem Dvořákem je už v olympijském městě. "Třiatřicet stupňů, vlhkost vzduchu 95 procent, viditelnost 300 metrů. Když vyjdete z klimatizované místnosti ven, je to rána," hlásí. Do zahájení her zbývají přesně dva týdny.

V sobotu se z Prahy za funkcionáři vydají i první sportovci, dráhoví cyklisté. O den později odlétá kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Bude to možná právě ona, kdo ponese 8. srpna českou vlajku při slavnostním zahájení her. "Kdo ponese vlajku? Nesmím ani naznačovat," říká s úsměvem Dvořák.

Ale posuďte sami: Šebrle ani Špotáková tou dobou ještě v Pekingu nebudou, veterán Chalupa druhý den po nástupu závodí.
Hilgertová naopak vstoupí do her teprve o čtyři dny později. Dvojnásobná olympijská šampionka by byla logickou volbou.

"Už se mě ptali, jestli na ceremoniál půjdu," prozrazuje. "Tentokrát jsem odpověděla, že ano. A nejen proto, že se mi nástupové oblečení vážně líbí." Roli vlajkonošky jí ČOV nabídl už v Aténách 2004. Tehdy odmítla, chtěla se soustředit na svůj závod.

"Sváděla jsem tam obrovský vnitřní boj. Taková pocta se přece neodmítá. Uvidíme, jestli jsem si tím nezavřela dveře navždy. Zatím mi ale nikdo nic konkrétního nenabídl."

Další kandidáti? Možná už jen jeden. Ještě jeden český olympijský vítěz totiž při zahájení pochodovat bude. Miroslav Varga, zlatý střelec ze Soulu 1988, se 47 lety nejstarší sportovec ve výpravě.

František Dvořák už absolvoval registrační mítink, kdy u organizátorů potvrzoval české přihlášky. "Zabralo nám to šest hodin," uleví si.

"Nejvíc jsme se zasekli na dálkaři Novotném, který se kvalifikoval jako poslední. Číňané neměli všechny podklady, nechtěli ho vzít. Ale nakonec jsme uspěli." Pak přebral šéf mise klíče od bloku B3 olympijské vesnice. Tady budou Češi ubytováni.

Vesnice je pastvou pro oči. "Ohromující," říká Dvořák. Široké bulváry, trávník sestřihaný na milimetr přesně, stylové čínské sloupy, kamenní draci. Koupelny tu mají sportovci vykachličkované.

Nikdo nemusí lepit koberce ani spravovat kliky jako v Aténách 2004, kde ubikace místy připomínala holobyty.

"Jen občas narazíte na drobné nedostatky, takové prkotiny. Třeba že ve skříni je deset ramínek, ale všechna bez tyčí na kalhoty." Olympijské město zatím funguje, nic nedrhne.

Bezpečnostní opatření? "V normě. V Salt Lake City byla armáda mnohem viditelnější." Ucpané silnice? "Nejsou. Omezení je pročistila. Zrovna byl den lichých aut. A po ulicích jezdila opravdu jen auta s lichými čísly na espézetkách."

Ovšem šéflékař výpravy Jaroslav Větvička se teprve chystá na revizi klimatizace ve vesnici, která mu v dubnu připadala nedostačující. Propouští smog, nebo ne? "Podle výsledků přistoupíme k případným krizovým opatřením. Obchod, kde by se daly nakoupit čističky vzduchu, už máme vytipovaný."
TOMÁŠ MACEK

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze