Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi využijí v Aténách čtyři azylové domy

25 2004
Praha - Nejen olympijská vesnice, ale také takzvané azylové domy patří tradičně k ubytování sportovců na olympijských hrách. Nejinak tomu bude i v Aténách. Obavy z dopravních kolapsů vedly ČOV k zajištění přechodného ubytování hned na čtyřech místech.

Z olympijské vesnice dostanou šanci využívat klidného spánku v azylových domech před soutěžemi střelci, cyklisté, triatlonisté, veslaři, kanoisti, jachtaři a vodní slalomáři.

Zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) ve spolupráci s jednotlivými svazy vybrali přechodné ubytování podle charakteru rozmístění sportovišť již s dvouletým předstihem.

"Vytipovali jsme oblasti s pravděpodobností problémů především s dopravou," řekl  František Dvořák, šéf české olympijské mise a místopředseda ČOV pro sport.

Cena ubytování mimo olympijskou vesnici stojí podle Dvořáka sedmdesát eur na osobu za noc. "Jsou to nároky děsivé, ale rozměr ekonomický nemůže hrát roli, protože to je důležitá věc pro podání kvalitního sportovního výkonu," vysvětlil Dvořák.

U veslařského a kanoistického kanálu ve Schinias je připraveno celkem osm míst. Hlavu tam mimo jiné složí medailové naděje Martin Doktor nebo dvojskif Ondřej Synek a Milan Doleček.

"Bydlet budou tři minuty autem od kanálu v absolutním klidu. Je to perfektní azyl," řekl Dvořák. "Je to celkem elegantní řešení," uvedl již dříve šéftrenér veslařů Přemysl
Panuška.

Další penzion se nachází ve Vouliagmeni. Triatlonisté zde budou bydlet přímo na trati běžecké části závodu. "Je to v odlehlejší zátoce," podotkl Dvořák. Po triatlonistech využijí šesti lůžek cyklisté, kteří ve stejném místě pojedou časovku.

Ve Vouliagmeni se navíc nabízí pro české olympioniky možnost regenerace. V tomto regionu se totiž nachází potápěčská škola české atašé Annabely Stenguové.
"Všichni budou moci využít její pláže k odpočinku, což je úplně super," těšil se Dvořák.

Třetí azylový dům je připraven v olympijském komplexu Helliniko, který leží v bezprostřední blízkosti kanálu pro vodní slalom.

"Od slalomářů čekám, že by se jim mělo zadařit," netajil Dvořák tradiční medailové ambice z divoké vody. Ve vile je objednáno až osm míst a počítá se tam také s jachtaři.

"Šmídová přejde přes silnici a bude v jachtařské maríně," řekl Dvořák.  Poslední bydlení mimo olympijskou vesnici naleznou střelci v Markopoulo. "Je to hodně daleko a střelci jsou velkým želízkem," věří Dvořák třeba Martinu Tenkovi nebo Kateřině Kůrkové.

Olympijský výbor zajistil ubytovací kapacity, ale obsazení míst je pouze v kompetenci svazů. "Záleží na nich, jako zvolí strategii, kdy tam pošlou sportovce, aby neriskoval cestu před závodem. Je jedno, koho si tam umístí," konstatoval Dvořák.

Na zimních hrách v Salt Lake City využívala ubytování mimo olympijskou vesnici Kateřina Neumannová, ostatní běžci na lyžích, biatlonisté i olympijský vítěz Aleš Valenta. Na olympiádě v Sydney bydleli samostatně atleti nebo kanoista Doktor.

Autoři: ,


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz