Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Češka bude na olympiádě v Pekingu bydlet s Američany

Kateřina Emmons | foto: MF DNES

23 2008
Kateřina Kůrková-Emmons bude na olympiádě v Pekingu bydlet s americkou výpravou. Ne, nezměnila státní příslušnost. „Jen se snažíme vyjít vstříc jejímu přání být na pokoji s manželem,“ říká František Dvořák, šéf české mise.

Matthew Emmons reprezentuje na hrách ve střelbě USA. „Požádali, aby mohli bydlet spolu. Ani jedna strana nedělá problémy. A Číňané snad taky nebudou,“ věří Petr Kůrka, otec střelkyně.

Společné dvoulůžkové pokoje obsadí v Pekingu i další, tentokrát ryze české páry: atleti Janků a Baďurová či plavkyně Pechanová s kladivářem Melichem. Oštěpařka Špotáková si „bere“ s sebou i nesportujícího přítele Lukáše, ten však do vesnice nesmí, objednala mu tedy hotel.

Stejně tak bude vodního slalomáře Stanislava Ježka doprovázet přítelkyně Alena a možná i dvouletá dcera.

Dávno pryč jsou doby, kdy ženy a muži měli své olympijské vesnice oddělené a daleko od sebe, tak jako v Londýně 1948. Sportovkyně tehdy bydlely v dívčí škole, kde na dveřích visela cedule: „Mužům vstup zakázán.“

Emil Zátopek přesto pronikl do zahrady, aby ukázal své Daně zlatou medaili. Jenže když ji vytahovala z pouzdra, upadla do bazénu. Zátopek se svlékl, vylovil ji – načež se objevila zamračená ředitelka školy a vyhodila ho.

„Odděleně v mužských a ženských blocích jsme ale bydleli dokonce ještě na hrách v Mnichově 1972,“ připomíná bývalý basketbalista Jiří Zedníček.

Tyčkař Štěpán Janáček bude na jiném bloku než jeho manželka, polská čtvrtkařka Gražyna Prokopeková, i letos, bydlí s překážkářem Sajdokem. „Dohodli jsme se, že kvůli komunikaci s trenéry zůstaneme každý u své výpravy,“ vysvětluje.

Jeho kouč Boleslav Patera se jen pousměje: „Poláci jsou v tomhle striktní.“

Sám svěřencům doporučuje, aby bydleli se svými milými. „Na velkých akcích je neomezuju. Vyznávám zásadu: žádné zásadní změny proti běžnému životu. Napomůže to k tomu, aby se jim předčasně neaktivovaly stresové hormony. Kačce Baďurové pokoj s Tomášem Janků jednoznačně prospěje.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze