Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když olympionici pomáhají plnit sny. Malý slávista chytá s novými betony

VELKÝ A MALÝ OLYMPIONIK. Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný coby šéf České olympijské nadace vybral mezi podporavné sportovce hokejistu Martina Lukeše. | foto: ČOV/Václav Mudra

23 2013
Možná z něj jednou vyroste olympijský vítěz, možná bude za pár let stejně jako Dominik Hašek hvězdou národního týmu. "Chci hrát za reprezentaci," sní devítiletý Martin Lukeš. Přitom sportování hokejové naděje nebylo samozřejmostí. Když mu byl rok, táta odešel od rodiny a teď kvůli finančním problémům neplatí ani výživné. Sportovat tak malému gólmanovi pomáhá kromě mámy i Česká olympijská nadace.

Když na postu začínal, říkali mu: Jestli chceš být dobrý brankář, musíš umět čelňáka, rozštěp. Tak Martin denně na posteli poctivě trénoval. "Trvalo mi to asi rok. U nás ve třídě jsem jediný, ani holky to neumí," chlubil se. Devítiletý capart si sám místo v hokejové bráně vybral, byť se mohl stejně jako většina jeho kamarádů honit po hřišti za pukem.

"A já si to tak i přála, chtěla jsem, aby sportoval. Ale výbava brankáře je dražší," říkala Markéta Lukešová, máma malého hokejisty. "Jenže mým vzorem je Dominik Furch," připomněl drobný klučina svého staršího "kolegu" z extraligové Slavie Praha.

Za její žákovský tým Martin od svých pěti let chytá a dnes je oporou, kterou trenéři staví do důležitých momentů. Třeba na letošním turnaji v Plzni se dva zápasy rozhodovaly v samostatných nájezdech a malá hvězda Slavie v nich vychytala vítězství. Odměnou mu pak byl i titul nejlepšího hráče turnaje. "Vyhrál jsem 1500," říkal. "Což jsme použili na hokejku," dodala máma. "Ale to jsi musela ještě dva tisíce doplácet."

Další podpora sportovců

Medailisté z her v Londýně a Vancouveru se sešli podruhé od loňského založení projektu České olympijské nadace a rozdělili podporu dalším 70 malým sportovcům. Žádostmi se tentokrát zabývali mimo prezidenta nadace, trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného, skifařka Knapková, kajakář Hradilek, rychlostní kanoista Trefil nebo lyžař Koukal. Projekt podporuje děti ve věku od 6 do 18 let, kterým ve sportování brání nedostatek peněz.

Být hokejistou, brankářem zvlášť je drahý koníček. "Teď je to všechno na mně," posteskla si máma samoživitelka. S žádostí o příspěvek se proto obrátila na Českou olympijskou nadaci, která podporuje děti ze sociálně slabých rodin nebo dětských domovů, a která gólmana vybrala. Na splnění jeho snu pak věnovala deset tisíc korun.

"Potřebuju už novou lapačku," svěřil se malý brankář. Slavia na vybavení ani na cesty po zápasech nepřispívá, proto se všechno hradí z rodinného rozpočtu. "První výbavu jsme dostali po bývalém brankáři," prozradila matka. Jenže teď rok co rok, jak syn roste, musí kupovat novou. Betony: 3900 korun, hokejka 1800, lapačka 1500, vyrážečka 1300.

"K tomu příspěvky dva tisíce měsíčně," vypočítala Lukešová. "Mami, ještě lepenku musíme kupovat," připomněl gólman lepicí pásku coby ochranu hokejky. "My šetříme, takže lepíme tak jednou za měsíc, ale někdo ji mění na každý zápas," dodala matka.

V sezoně, která malým hokejistům už dávno skončila, naráželi v přátelských utkáních i na rivaly ze Sparty. "Na malém hřišti nás poráželi," přiznal Martin Lukeš. "Teď na velkém už ale vyhráváme my." Nejspíš proto, že slávisté mají dobrého brankáře. Takového, co i díky pomoci olympioniků bude třeba jednou chytat v dresu se lvíčkem na hrudi.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze