Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva roky „olympijské“ pomoci rozzářily oči stovkám malých sportovců

NA TRÉNINKU S LEGENDOU. Sedmnáctiletá paralympionička Anna Luxová (na snímku vpravo) má dětskou mozkovou obrnu. Díky nadaci mohla trénovat na atletickém kempu s Janem Železným. | foto: olympic.cz

13 2014
Forma se liší: někoho potěší trénink pod vedením legendy Jana Železného, jinému pomůže pět tisíc korun na fotbalové soustředění, na výbavu pro běhání či jiné sportovní pomůcky. Účel je ale stejný: pomoci dětem od 6 do 18 let ze sociálně slabších rodin ke sportu a k pohybu.

Víc než 500 dětem přispěla Česká olympijská nadace, která teď slaví dva roky od založení. A za tu dobu už rozdělila mezi malé sportovce necelé tři miliony korun.

„Čeští reprezentanti rozhodně nejsou sobečtí, nehřejí se ve světle úspěchů, ale mají v sobě velkou dávku společenské odpovědnosti,“ říká Jiří Kejval, šéf ČOV. „A stejně by se měly ke sportu postavit i firmy se státní účastní, nadnárodní korporace a samozřejmě stát. Vždyť sport generuje veřejným rozpočtům obrovské přínosy a má velký vliv na kvalitu života společnosti.“

Milion korun za Zeď slávy

Nadaci pomohla i dobročinná aukce

Oštěpařská šampionka Barbora Špotáková se podepisuje na Zeď slávy po svém
Zeď slávy v Českém domě v Londýně. Během letošních olympijských her ji

Milion korun vynesla České olympijské nadaci dobročinná aukce, v níž se dražila Zeď slávy z Londýna 2012 s podpisy olympijských šampionů. Dražba se konala před dvěma lety na iDNES.cz. Více zde.

V nadaci se kromě legendárního oštěpaře Železného angažují rychlobruslařka Martina Sáblíková, oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Mirka Knapková, biker Jaroslav Kulhavý nebo kajakář Vavra Hradilek.

„Mám z toho radost. Rozhodně to pro mě není povinnost, ale cítím to tak, že sportu něco vracím. A vždyť je to o dětech, to vždycky dává smysl,“ vysvětluje Hradilek, jeden z patronů.

Právě šampioni, medailisté a účastníci vrcholných akcí sami vybírají, komu příspěvek pomůže. „Důležitý je pro nás příběh toho dítěte,“ dodává předseda olympijského hnutí Kejval.

Děti z nadace se zúčastnily tréninku s brankářem fotbalové reprezentace Petrem Čechem, vyzkoušely si vodní lyžování, vyrazily na basketbalový zápas českých hráček s Američankami či navštívily tenistky z fedcupového týmu.

Autor:


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...Najdete na iDNES.cz