Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva roky „olympijské“ pomoci rozzářily oči stovkám malých sportovců

NA TRÉNINKU S LEGENDOU. Sedmnáctiletá paralympionička Anna Luxová (na snímku vpravo) má dětskou mozkovou obrnu. Díky nadaci mohla trénovat na atletickém kempu s Janem Železným. | foto: olympic.cz

13 2014
Forma se liší: někoho potěší trénink pod vedením legendy Jana Železného, jinému pomůže pět tisíc korun na fotbalové soustředění, na výbavu pro běhání či jiné sportovní pomůcky. Účel je ale stejný: pomoci dětem od 6 do 18 let ze sociálně slabších rodin ke sportu a k pohybu.

Víc než 500 dětem přispěla Česká olympijská nadace, která teď slaví dva roky od založení. A za tu dobu už rozdělila mezi malé sportovce necelé tři miliony korun.

„Čeští reprezentanti rozhodně nejsou sobečtí, nehřejí se ve světle úspěchů, ale mají v sobě velkou dávku společenské odpovědnosti,“ říká Jiří Kejval, šéf ČOV. „A stejně by se měly ke sportu postavit i firmy se státní účastní, nadnárodní korporace a samozřejmě stát. Vždyť sport generuje veřejným rozpočtům obrovské přínosy a má velký vliv na kvalitu života společnosti.“

Milion korun za Zeď slávy

Nadaci pomohla i dobročinná aukce

Oštěpařská šampionka Barbora Špotáková se podepisuje na Zeď slávy po svém
Zeď slávy v Českém domě v Londýně. Během letošních olympijských her ji

Milion korun vynesla České olympijské nadaci dobročinná aukce, v níž se dražila Zeď slávy z Londýna 2012 s podpisy olympijských šampionů. Dražba se konala před dvěma lety na iDNES.cz. Více zde.

V nadaci se kromě legendárního oštěpaře Železného angažují rychlobruslařka Martina Sáblíková, oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Mirka Knapková, biker Jaroslav Kulhavý nebo kajakář Vavra Hradilek.

„Mám z toho radost. Rozhodně to pro mě není povinnost, ale cítím to tak, že sportu něco vracím. A vždyť je to o dětech, to vždycky dává smysl,“ vysvětluje Hradilek, jeden z patronů.

Právě šampioni, medailisté a účastníci vrcholných akcí sami vybírají, komu příspěvek pomůže. „Důležitý je pro nás příběh toho dítěte,“ dodává předseda olympijského hnutí Kejval.

Děti z nadace se zúčastnily tréninku s brankářem fotbalové reprezentace Petrem Čechem, vyzkoušely si vodní lyžování, vyrazily na basketbalový zápas českých hráček s Američankami či navštívily tenistky z fedcupového týmu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze