Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká rychlobruslařka skončila už v rozjížďce

21 2002
Salt Lake City - Pro českou rychlobruslařku na krátké dráze Kateřinu Novotnou skončilo třetí vystoupení na olympijských hrách v Salt Lake City nezdarem. Sedmnáctiletá závodnice nepostoupila z rozjížďky na 1000 metrů, v níž na tři své soupeřky z Koreji, Brtánie a Rumunska nestačila. "Tu Rumunku normálně porážím," řekla Novotná a přiznala, že třetí postupové místo bylo reálné. "Ale ani o nic nepokusila. Jezdila pasívně a čekala, jak to dopadne," vyčítal jí trenér Jindřich Pařík.

Novotná se na ZOH probojovala do semifinále na 1500 metrů, v nejkratším závodu na 500 metrů sice zlepšila český rekord, ale přesto skončila už v kvalifikaci.

"Na příští olympiádě už to bude lepší. Anebo až na té další za osm let, to budu v ideálním věku," slíbila mu s bezstarostným úsměvem svých sedmnácti let. "Ale to si budeš muset najít nějakého jiného trenéra," zlobil se naoko Pařík.

Nejlepší českou závodnici na krátké dráze vypiplává od jejích jedenácti let, kdy
ji objevil při školních závodech v Benátkách nad Jizerou. V Salt Lake City Novotná žádnou díru do rychlobruslařského světa neudělala, ale promarněný čas to nebyl.

"Měli jsme možnost trénovat s Korejci, a to je velká škola. Všechno to mám na videu, doma si to utřídím a začneme," mnul si ruce Pařík. "Jen jestli to vydržím," hlesla rychlobruslařka při vzpomínce na korejský tréninkový dril.

Výsledky 6. rozjížďky: 1. Ko Gi-Hyun (Korea) 1:42,093, 2. Lindsayová (Brit.) 1:42,157, 3. Kristová (Rum.) 1:42,276, 4. Novotná (ČR) 1:42,495.


Korejky vyhrály štafetu
Kvarteto korejských rychlobruslařek překonalo světový rekord a obhájilo na olympijských hrách zlaté medaile ve štafetě. Choi Min-Kyung, Joo Min-Jin, Park Hye-Won a Choi Eun-Kyung zvládly závod na 3000 metrů na krátké dráze v času 4:12,793 minuty. Druhé byly Číňanky, třetí Kanaďanky, takové bylo pořadí i v Naganu.

Výsledky: 1. Korea (Choi Min-Kyung, Joo Min-Jin, Park Hye-Won, Choi Eun-Kyung) 4:12,793 - světový rekord, 2. Čína (Jang Jang A, Jang Jang S, Wang Čchun-lu, Sun Tan-tan) 4:13,236, 3. Kanada (Charestová, Droletová, Gouletová-Nadonová, Krausová) 4:15,738, 4. Japonsko (Tanakaová, Kaminová, Takataová, Tešigawaraová) 4:21,107, 5. Itálie, 6. Bulharsko, 7. USA, 8. Německo.

Američan vítězem až po diskvalifikaci soupeře
Devatenáctiletý Američan Apolo Anton Ohno vyhrál závod na 1500 metrů. Světový rekordman Ohno si tak spravil chuť po nevydařeném závodu na jeden kilometr, v němž ve finále těsně před cílem upadl a nakonec získal stříbro. Závod absolvoval s jizvou po řezné ráně na levé noze, sešitou šesti stehy.

Diskvalifikací za křížení dráhy skončil dramatický finálový závod pro původního vítěze, korejského reprezentanta Kim Dong- Sunga, který před čtyřmi roky v Naganu vyhrál kilometrovou trať.

Korejec, který už na oválu slavil prvenství, po oznámení verdiktu rozhodčích vztekle mrštil vlajkou své země o led.

Australan Steven Bradbury, kuriózní vítěz závodu na jeden kilometr, v němž využil pádu všech svých finálových protivníků, se tentokrát sám ocitl v podobné situaci. V závěru čtvrté rozjížďky upadl, ale do semifinále se přesto kvalifikoval, když projel cílem po zadní části těla na potřebném třetím místě. Do finále se však nakonec nedostal.

Výsledky: 1. Ohno (USA) 2:18,541, 2. Li Ťia-Ťün (Čína) 2:18,731, 3. Gagnon (Kan.) 2:18,806, 4. Carta (It.) 2:18,947, 5. Loscos (Fr.) 2:19,587, Kim Dong-Sung (Korea) diskvalifikován.

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...Najdete na iDNES.cz