Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká škola desetiboje nemá následníky

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Bývala to doména Američanů, Němců, Britů. Teď vládnou desetiboji Češi. Žádná jiná země není za posledních deset let tak úspěšná. "Česká desetibojařská škola," píše svět. Škola? Skutečně se dá o ní hovořit? "Jsem o tom hluboce přesvědčen," říká šéftrenér Václav Fišer.

Změlík byl předvoj, Dvořák a Šebrle jsou následníci. "Už předtím nám kluci jako Martin Machura, Hrabáň nebo Valenta dali impulz," říká Tomáš Dvořák.

"Přiblížili se a překročili hranici 8000 bodů." Jenže to byli borci, kteří končívali ve druhé desítce vrcholných soutěží. Zato Robert Změlík vyhrál v roce 1992 olympiádu v Barceloně! Zahájil revoluci.

"Byl rychlostně odrazovým typem. Předtím byli desetibojaři spíš svalnatými obludami, vrhači. Teď vládnou ti rychlí. Změlík ukázal cestu," říká Fišer.

Trenér Zdeněk Váňa, člen sprinterské štafety na olympiádě v Římě 1960, potom nalezl vhodné typy: Dvořáka, dorosteneckého mistra republiky nad překážkami, a Šebrleho, mládežnického šampiona v dálce.

"Se Zdeňkem Váňou ovládl světový desetiboj člověk, který o něm dřív nic nevěděl. Ovšem vložil do něj, co věděl o sprintu a o rychlosti. A tím vyhrál."

Jenže co bude dál? Dvořáka ničí bolavá achilovka, možná skončí. Šebrlemu je třicet let, chce ještě vydržet do her v Pekingu. Také Rybu, šestého muže z mistrovství světa 2001, sužuje achilovka.

A mladí? Vymyká se jen dorostenec Patera. V osmnácti nasbíral 7360 bodů. "Jenže neumí oštěp. Pokračovatele v něm nevidím," tvrdí Dvořák. "Po Romanovi už žádné pokračování nebude. Desetiboj u nás půjde zase do kopru. Žádná škola, žádné výsledky," sýčkuje.

Dále čtěte: Desetibojař Šebrle má olympijské zlato!

OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ. Zahalen do české vlajky si Roman Šebrle vychutnával obrovský úspěch.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz