Česká škola desetiboje nemá následníky

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Bývala to doména Američanů, Němců, Britů. Teď vládnou desetiboji Češi. Žádná jiná země není za posledních deset let tak úspěšná. "Česká desetibojařská škola," píše svět. Škola? Skutečně se dá o ní hovořit? "Jsem o tom hluboce přesvědčen," říká šéftrenér Václav Fišer.

Změlík byl předvoj, Dvořák a Šebrle jsou následníci. "Už předtím nám kluci jako Martin Machura, Hrabáň nebo Valenta dali impulz," říká Tomáš Dvořák.

"Přiblížili se a překročili hranici 8000 bodů." Jenže to byli borci, kteří končívali ve druhé desítce vrcholných soutěží. Zato Robert Změlík vyhrál v roce 1992 olympiádu v Barceloně! Zahájil revoluci.

"Byl rychlostně odrazovým typem. Předtím byli desetibojaři spíš svalnatými obludami, vrhači. Teď vládnou ti rychlí. Změlík ukázal cestu," říká Fišer.

Trenér Zdeněk Váňa, člen sprinterské štafety na olympiádě v Římě 1960, potom nalezl vhodné typy: Dvořáka, dorosteneckého mistra republiky nad překážkami, a Šebrleho, mládežnického šampiona v dálce.

"Se Zdeňkem Váňou ovládl světový desetiboj člověk, který o něm dřív nic nevěděl. Ovšem vložil do něj, co věděl o sprintu a o rychlosti. A tím vyhrál."

Jenže co bude dál? Dvořáka ničí bolavá achilovka, možná skončí. Šebrlemu je třicet let, chce ještě vydržet do her v Pekingu. Také Rybu, šestého muže z mistrovství světa 2001, sužuje achilovka.

A mladí? Vymyká se jen dorostenec Patera. V osmnácti nasbíral 7360 bodů. "Jenže neumí oštěp. Pokračovatele v něm nevidím," tvrdí Dvořák. "Po Romanovi už žádné pokračování nebude. Desetiboj u nás půjde zase do kopru. Žádná škola, žádné výsledky," sýčkuje.

Dále čtěte: Desetibojař Šebrle má olympijské zlato!

OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ. Zahalen do české vlajky si Roman Šebrle vychutnával obrovský úspěch.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz