Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Česká štafeta běžkyň na lyžích bude ve Vancouveru chybět

Eva Nývltová bude jednou ze tří českých bežkyň na lyžích na olympiádě ve Vancouveru. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

19 2010
Šest mužů a tři ženy figurují v návrhu nominace běžců na lyžích na olympijské hry ve Vancouveru. Protože ve výběru není čtvrtá běžkyně, znamená to, že poprvé od her v Grenoblu 1968 bude pod pěti kruhy chybět chybět česká ženská štafeta.

"Nedá se s tím nic dělat. Nejenom že jsme dostali nižší číslo od FIS, ale v podstatě jsme čtvrtou holku do štafety ani neměli," řekl sportovní ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek.

V návrhu nominace úseku běhu na lyžích, který bude schvalovat Český olympijský výbor, jsou vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer, Martin Jakš, Martin Koukal, Dušan Kožíšek, Jiří Magál a Milan Šperl, trio žen tvoří Eva Nývltová, Kamila Rajdlová a Iva Janečková.

Běžecké lyžování dostalo dohromady devět míst pro olympiádu na základě Světového poháru a dalších závodů, z kterých mezinárodní federace FIS určuje národní kvóty. "S tím se nedá nic dělat, to je dané. Chtěli bychom o místo víc, ale nemáme," řekl Skrbek.

Největším úspěchem ženské štafety na olympijských hrách je stříbro kvarteta Dagmar Švubová, Blanka Paulů, Gabriela Svobodová a Květa Jeriová na 4x5 km v Sarajevu 1984. V Salt Lake City 2002 doběhl tým půl minuty od medaile čtvrtý a před čtyřmi lety v Turíně šestý.  Po odchodu Kateřiny Neumannové ale chybí ženám čtvrtá běžkyně.

"Vím, že tahle možnost tady byla a je to samozřejmě veliká škoda, ale zásady nominace jsou k tomu, aby se respektovaly," řekla ČTK Pecková-Jeriová. Dodala, že výsledky českých běžkyň tomu po odchodu Neumannové nahrávaly. "Není to problém téhle zimy, ale nazrávalo to několik let. S odchodem Katky se udělala výrazná propast, ale to se stává, že výměna generací trochu bolí."

Pecková doufala, že už na příští olympijské hry do Soči by běžkyně opět mohly štafetu postavit. "Věřím, že u nás pořád máme typy, aby už příští olympiáda byla daleko optimističtější," řekla. Upozornila ale také, že běh na lyžích je především dřina. "Člověk nedostane nic zadarmo, a proto je menší zájem a výběr než před třiceti lety."

Pro trenéra mužů Miroslava Petráska znamenala nižší kvóta vyřazení jednoho běžce; přitom počítal, že na olympiádu pojede sedm jeho svěřenců. "Byla to včera nemilá zpráva," řekl Petrásek. Nakonec se rozhodl vyřadit sprintera Aleše Razýma a nechal v týmu Šperla.

"Rozhodla větší univerzálnost Šperla. Oba jsou téměř rovnocenní, takže
nakonec rozhodlo tohle. Aleš patří k budoucnosti, ale letos výsledky
nepředvádí," řekl Petrásek.

Razým nicméně odletí ve středu s týmem na přípravu do Kanady, aby případně zaskočil, kdyby někdo onemocněl. "Taková varianta výměny je," přitakal kouč.

Těžkou hlavu má Petrásek i z faktu, že musí zredukovat také servisní tým. Běžci mají jen devět míst pro doprovod, ale na Světovém poháru jich bývá deset. "Hrozí nám oslabení servisu, což je ještě horší, než že jsem musel vyřadit závodníka," řekl Petrásek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze