Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Česká účast v Pekingu: 32 milionů korun

13 2007
Praha - Zbývá 483 dnů do zahájení her. Ale rozpočet je už připraven. Účast českých olympioniků na olympiádě v Pekingu 2008 bude jedna z nejdražších v historii. "Přijde nás zhruba na 32 milionů korun, pokud do toho nepočítám oblečení od Adidasu a podpůrné preparáty," říká Jiří Kynos, ekonom Českého olympijského výboru.

Bude na to ČOV mít? "Ano, náklady máme už nyní pokryté," ujišťuje Jiří Zedníček, místopředseda pro ekonomiku.

A kdo to vše zaplatí? Zhruba 80 procent nákladů, tedy přibližně 26 milionů korun, pokryje stát. Zbytek uhradí partneři ČOV.

Ti financují také přípravu olympioniků. "Na čtyřletý olympijský cyklus od nich máme čtyři sta milionů korun včetně barterů a materiálového plnění," vypočetl Zedníček.

Příspěvek od státu se sice promítne i do daní občanů, ale podle Zedníčka je takový pohled na věc zcela pokřivený. "To jsou prostředky, které stát dává na svoji reprezentaci. A dopad sportovní reprezentace na propagaci země v zahraničí je jeden z největších." Nejdražší byla zatím účast na letních hrách v Sydney 2000 – stála 38 milionů.

Nejdražší zimní olympiádou byly pro Česko hry v Naganu 1998, přišly ČOV na 32 milionů korun. "Tehdy jsme vyplatili jedenáct a půl milionu na odměnách za medaile, protože zlatý tým hokejistů dostal podle tabulek deset milionů," vzpomíná Kynos.

Při poslední letní olympiádě v Aténách rozdělil ČOV medailistům 5,6milionu. "A pro Peking máme zatím rezervováno na odměny sedm milionů." Což by stačilo například na čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile v individuálních sportech.

Náklady mohou stoupnout, pokud Češi získají nezvykle mnoho cenných kovů. "Ale na to peníze seženeme," ujišťuje Kynos. Rozpočet však zatíží i situace, kdy se kvalifikuje velký počet českých týmů v kolektivních sportech. "Jeden tým je hned patnáct lidí navíc," říká Zedníček.

Na hry do Sydney 2000 postoupili pouze fotbalisté, do Atén jen basketbalistky. "Minimálně ty budou i v Pekingu, tomu pevně věřím," tvrdí Zedníček, bývalý basketbalista. Ovšem reálnou šanci mají i další kolektivní sporty.

Může tedy platit: pokud se kvalifikuje rekordní počet 200 českých sportovců a pokud získají více než 12 medailí, bude Peking dokonce nejdražší "českou" olympiádou všech dob.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze