Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká vlajka bude v rukou akrobata

1 2002
Salt Lake City, Whistler - Je to pocta, která připadne jen největším sportovním hvězdám. Převzít 8. února v Salt Lake City národní vlajku a jako první z celé výpravy vkročit na vyprodaný olympijský stadion Eccles-Rice. „Vlajkonošem českého týmu bude nejspíš Aleš Valenta, alespoň mi to tak vychází,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Skvělé. Ta nabídka prostě nejde odmítnout,“ reagoval Valenta z kanadského Whistleru, kde trénuje. Valenta je uznávaný lyžařský akrobat, v této sezoně třetí nejlepší na světě, jeden z favoritů olympiády.

Přesto nemá takové jméno jako hokejisté Jágr s Haškem či běžkyně Neumannová. „Samozřejmě pojedu za Katkou a zeptám se, jestli by vlajku nechtěla nést. Z morálního hlediska by to měla být ona, ale pochybuji, že kývne. Je to mizivá naděje,“ uvedl včera František Dvořák, šéf české olympijské mise.

Neumannová bydlí v Soldier Hollow u olympijských tratí, zhruba 70 kilometrů od Salt Lake City, a hned ráno po zahájení pojede závod na 15 kilometrů volným způsobem.

„Myslím, že můj dotaz bude jen formální,“ tušil Dvořák. „Nebudu Katku přemlouvat,

Poslední vlajkonoši české výpravy

1996, Atlanta: veslař Václav Chalupa
1998, Nagano: běžec na lyžích Luboš Buchta
2000, Sydney: kanoista Martin Doktor
2002, Salt Lake City: akrobat Aleš Valenta

„Nemám rád oficiality, vyhýbám se jim, ale tohle je výjimka. S vlajkou budu prezentovat celý stát,“ řekl Aleš Valenta.

spíš naopak. Jsem pro to, aby neriskovala.“ A hokejisté? Z nich nebude 8. února v Salt Lake City vůbec nikdo, hokejový turnaj totiž pro Česko začíná až o týden později.

Slavnostní zahájení bude gigantická akce, defilé všech výprav v mrazivém večeru potrvá víc než dvě hodiny, takže sportovci, kteří budou téměř bez pohybu, mohou nastydnout. Včera bylo v Salt Lake City slunečno, jenže mráz šlehal do tváří. V noci dokonce padala teplota pod minus dvacet stupňů.

I proto chce akrobat Valenta zůstat v Kanadě co nejdéle. Do Ameriky možná přeletí až těsně před začátkem olympiády. „Nejdřív jsme uvažovali, že na zahájení ani nepůjdeme. Bude zima a Aleš ani nemá okázalé ceremoniály rád. Ale být vlajkonošem, to všechno obrátilo,“ řekl nadšeně trenér Pavel Landa.

Vlajkonoš výpravy musí být podle protokolu nahlášen do 6. února. Například Němci zatím svou jedničku hledají. Sáňkař Hackl, trojnásobný olympijský vítěz, tuto poctu musel odmítnout. „Je mi to moc líto, ale doba mezi zahájením a mým sobotním tréninkem je příliš krátká. Musím se soustředit na závod,“ řekl Georg Hackl agentuře Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze