České centrum v Pekingu vzniklo v honosném sportbaru

Milan Jirásek se jako první zapsal do pamětní knihy Českého olympijského domu. | foto: Václav Mudrapro iDNES.cz

8 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sportovní bar, který zabírá celé třetí patro luxusního hotelu Gloria Plaza, se stane centrem českých olympioniků v průběhu her v Pekingu. Zde, v srdci čínské metropole, kousek od historického Zakázaného města, dnes zahájil provoz Český olympijský dům.

Tradice, která se začala rodit už v roce 1992 na hrách v Barceloně, ožila v Pekingu v atraktivním prostředí na pomezí nejmodernější části města a historického centra. Místo setkávání sportovců, hostů a partnerů ČOV přijde servisní agenturu Česká olympijská přibližně na pět milionů korun.

Provoz českého domu dnes oficiálně zahájil Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. Ze sportovců na slavnost dorazili tenisté Tomáš Berdych s Lucií Šáfářovou, jachtařky Lenky Šmídová a Mrzílková či vodní slalomáři Stanislav Ježek a Vavřinec Hradílek.

"Přeji nám všem, abychom se tady co nejdříve sešli při medailové oslavě," řekl Jirásek v narážce na takzvaný obřad "díkůvzdání", který na české olympijské půdě probíhá vždy po medailovém triumfu.

Letos jsou premiérově otevřené dveře i pro běžné návštěvníky, jimž jsou určeny informační stánky o olympiádě a o České republice ve vstupní hale.

"Dopravit všechny zásoby včetně potravin a piva do cizí země je vždycky komplikované," zmínila ředitelka českého domu Alena Kindová. S Číňany byla jednání ještě složitější než jindy. "Některá bezpečnostní opatření se neustále zpřísňovala, ale nakonec jsme všechno zvládli."

Na předchozích olympiádách mohli hosté sledovat olympijské přenosy České televize, ale na tuto tradici se v Pekingu navázat nepodařilo. "Satelit, přes který ČT vysílá, území Číny nepokrývá. A alternativní řešení neměla stoprocentní garance, proto budeme olympiádu sledovat jen v čínské televizi," dodává Kindová.

Česká televize však má přímo ve sportbaru své studio, ve kterém Jaromír Bosák zpovídá olympioniky. Dnes debatoval s tenisovým párem Šafářová - Berdych.

Své zastoupení zde má také iDNES.cz, hlavní mediální partner Českého olympijského týmu. Portál zajišťuje na dvou plazmových obrazovkách informační servis pro návštěvníky a je také partnerem internetové kavárny. Z českého olympijského domu budou také odpovídat čeští sportovci v on-line rozhovorech.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz