České judo zastoupí na OH jen Pažoutová

19 2004
Praha - Andrea Pažoutová bude jedinou českou judistkou na olympijských hrách v Aténách. Na nedávném evropském šampionátu v Bukurešti potvrdila svoje právo startu bronzovou medailí (váha 70 kg). Reprezentace zaznamenala ústup ze slávy, neboť před osmi lety na olympiádě v Atlantě hájili české barvy čtyři borci a před čtyřmi roky v Sydney tři.

Důvody absence většího počtu jsou nasnadě: stále se zvyšující světová konkurence a fakt, že po odchodu Michaely Vernerové-Kvačkové, Radky Štusákové-Coufalové a Petra Jákla zeje
na tuzemských tatami výkonnostní propast.

S výjimkou Pažoutové ještě nastupující generace nestačila dorůst, její vrchol by měl
přijít v příštím olympijském cyklu.
 
"Nástupci především nedokázali zabrat ve zlomových momentech, jako třeba Jákl před Sydney. Potřeboval tehdy udělat medaili na turnaji v Rotterdamu a vyhrát alespoň dva zápasy na Evropě, tak to splnil. Souvisí to však i s úspěchy v mládežnických kategoriích," upozornil svazový trenér Michal Vachun.

"Ti, kteří dosáhnou na medaili jako junioři, za čas se prosadí i mezi dospělými. To je třeba případ Andrey Pažoutové," poukázal na rozdíly.
 
Pažoutová se v roce 1998 stala juniorskou mistryní Evropy a trvalo jí šest let, než dosáhla na první cenný kov i mezi seniory. Jejím vrstevníkům však podobný úspěch chybí. "I proto jim bude trvat déle, než se prosadí. Musejí především dozrát psychicky, získat zkušenosti a dostatečné sebevědomí. Třeba to přijde až kolem třicítky," odhadl Vachun.
 
Čtyřiadvacetiletý Jiří Pokorný (do 81 kg), o dva roky starší Michaela Šoukalová (do 57 kg), Libor Švec (do 60 kg) či Libor Hrubý (do 90 kg) alespoň částečně v průběhu dvouleté kvalifikace atakovali postavení v žebříčku Evropské unie juda (EJU), které rozhodovalo o olympijské účasti.

Pažoutová skončila ve své váze třetí, Šoukalová však až desátá, Pokorný dvanáctý, Hrubý třináctý a Švec šestnáctý. Zapotřebí přitom bylo pořadí do pátého místa mezi ženami a do devátého mezi muži. "Celá kvalifikace byla mimořádně náročná, místy až krutá. A Evropa se nakonec vyvinula třeba i pro Pažoutovou tak, že kdyby neudělala medaili, na olympiádu by nejela," připomněl Vachun náročná kritéria.

"Skutečností však zůstává, že všichni měli stejné podmínky. Mužům ale ke zlepšení výkonů nepomohlo ani angažování běloruského asistenta Vasila Baranouskiho," dodal nespokojeně svazový kouč.

Černý prapor však podle Vachunových slov nad českým judem nevlaje, k optimistickým vyhlídkám vybízejí výsledky juniorů. Tomáš Mužík (do 73 kg), Alena Eiglová (do 78 kg) i David Dubský (do 60 kg) přivezli v minulých dvou letech medaile z mistrovství světa i Evropy. "Naše současná startovní čára je určitě lepší než před čtyřmi roky po olympiádě v Sydney," míní Vachun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz