Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České kvarteto zaběhlo čtvrtý čas

29 2000
S y d n e y - Kvarteto ve složení Jitka Burianová, Hana Benešová, Lenka Ficková a Helena Fuchsová vybojovalo postup do sobotního olympijského finále ve štafetě na 4x400 metrů. České čtvrtkařky obsadily v nejrychlejším ze tří rozběhů třetí místo za jistě postupující Nigérií a Austrálií a dosaženým časem 3:24,40 minuty si bezpečně zajistilo finálovou účast. Ze zbývajících dvou rozběhů dosáhly rychlejšího času jen Američanky, v jejichž sestavě ještě chyběla Marion Jonesová.

Rozběh začala semifinalistka ze Sydney Burianová a Benešové předala kolík těsně na prvním místě. Při seběhu na 500 metrech se před čáslavskou běžkyni zařadila Nigérijka Olabisi Afolabiová a v cílové rovince se před českou štafetu dostala i Austrálie, ale lepší předávka vrátila Fickovou na druhé místo.

Osmnáctiletá náhradnice za zraněnou Ludmilu Formanovou sice podlehla náporu australské štafety, běžící ještě bez olympijské vítězky Cathy Freemanové, ale Fuchsové předala kolík jen s minimální ztrátou. Zkušená finišmanka přes veškerou snahu vylepšení pozice nepřinesla, ale do cíle přinesla štafetový kolík v letošním českém maximu.

"Návrat z půlky na čtvrtku byl tvrdý, ale zítra budeme lepší. Nebyly jsme ještě tak rozběhané," prorokovala Fuchsová, která v Sydney skončila pátá v individuálním závodu na 800 metrů. České čtvrtkařky se kvalifikovaly vždy dvě štafety, další dvě postoupily podle výkonů.

"Jsem ráda, že to holky přede mnou tak dobře rozběhly a snad jsem nic nepokazila," tvářila se spokojeně teprve osmnáctiletá Ficková, která ve štafetě zastoupila právě Formanovou. Mistryně světa v běhu na 800 metrů už dnes odpoledne odletěla domů. "Byla jsem trochu nervózní, ale na druhou stranu jsme měla týden na to,
abych se na štafetu připravila," dodala Ficková.

Burianová netajila obavy o postup: "Měla jsem strach, protože pětidenní pauza může trochu rozhodit. Ale bylo to dobré a jsem ráda, že jsme ukázaly vůli, dostat se co nejdál. Škoda jen trochu, že nám utekl přímý postup, protože druhá pozice by byla lepší kvůli dráze pro finále."

Sestavení na jednotlivých úsecích bylo dílem dohody. "Jitka to rozbíhala jako naše nejrychlejší čtvrtkařka, Hanka běhá druhý úsek dobře, když se za někoho zavěsí. Lenku trochu tahal sval, ale běžela skvěle a já se soustředila hlavně na čas," vypočítala
Fuchsová.

Před čtyřmi lety v Atlantě skončila ženská štafeta na 4x400 metrů na sedmém místě.

Výsledky - 4x400 m, rozběhy (postupující do finále)
1. Nigérie 3:22,99, 2. USA 3:23,952, 3. Austrálie 3:24,05, 4. Česká republika (Burianova, Benešová, Ficková, Fuchsová) 3:24,40, 2. Kuba 3:25,22, 6. Velká Británie 3:25,28, 7. Jamajka 3:25,65, 8. Rusko 3:26,05.
 

Jitka Buriánová po předání kolíku přihlíží, jak na trať vybíhá Hana Benešová.

Předávka mezi mladou Fickovou a zkušenou Helenou Fuksovou proběhla bez problémů.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz