Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České naděje míří na olympijské hry mládeže, z Číny chtějí medaile

Michaela Hrubá | foto: Alexandr Kliment

11 2014
Velké talenty českého sportu míří do čínského Nankingu, kde se koná druhý ročník olympijských her mládeže. Letecký speciál s výpravou 37 mladých sportovců odletěl z vojenského letiště Kbely v pondělí odpoledne, první soutěže a závody začnou v neděli.

Výpravu, kterou zdobí obdobná kolekce jako reprezentanty v Soči, vyprovodil na olympiádu také ministr školství Marcel Chládek. „Ačkoliv tito sportovci nejsou známí široké veřejnosti, jsou nejlepší ve svém věku a inspirují k pohybu své vrstevníky. Držím jim palce a věřím, že o nich uslyšíme za dva roky v Brazílii,“ řekl.

Český tým čítá celkem deset chlapců a sedmadvacet dívek, kteří budou od 17. do 27. srpna bojovat o medaile ve čtrnácti olympijských sportech v konkurenci 3 500 mladých sportovců z celého světa.

Před čtyřmi lety při premiéře v Singapuru získala česká výprava dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Někteří tehdejší medailisté jako plavkyně Barbora Závadová, tenista Jiří Veselý nebo vodní slalomář Jiří Prskavec už teď sbírají úspěchy mezi dospělými.

Napodobit se je chystají další talentovaní sportovci mladší 18 let. S nejvyššími ambicemi odletěla do Číny například výškařka Michaela Hrubá, která v červenci získala stříbro na MS juniorů v Eugene.

Vodní slalomářka Amálie Hilgertová už vykročila ve stopách své slavné tety Štěpánky a loni se v Liptovském Mikuláši stala juniorskou mistryní světa. Dvojka bez kormidelníka Miroslav Jech, Lukáš Helešic má už doma stříbro z letošního juniorského mistrovství Evropy.

"Jedeme tam pro medaile a pěkné výsledky. Kromě sportovní stránky je ale velký důraz kladen i na vzdělávání sportovců a setkávání napříč národními týmy. Mladí olympionici absolvují rozmanité workshopy a teambuildingové akce," vysvětloval šéf české výpravy Martin Doktor.

Autoři: ,


Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...Najdete na iDNES.cz