České olympijské otazníky: ohrožena je štafeta běžkyň, o vše bojují další sporty

Krasobruslař Tomáš Verner má olympijskou nominaci jistou, další čeští sportovci o ni však dál bojují. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

8 2009
Zbývá 66 dnů, pak vypukne ve Vancouveru olympijské šílenství. Necelý měsíc před hrami, 18. ledna, oznámí Český olympijský výbor nominaci. "Náš střízlivý odhad je 88 sportovců," tvrdí šéf mise František Dvořák.

Otazníků kolem české nominace stále existuje spousta.

Ty hokejové jsou sledované nejostřeji. Kouč Vladimír Růžička zůstává tajemný. "Počkejte si na 30. prosinec," odráží dotazy. Den před Silvestrem má na velké tiskovce, kterou bude televize vysílat přímým přenosem, představit v předstihu svůj tým pro Vancouver.

Nechce zatím prozradit ani to, zda s dvojicí Jágr – Čajánek, která by měla příští týden v prvním útoku nastoupit v posledních předolympijských zápasech v Praze a Moskvě, počítá i pro hry.

Už dřív naopak prohlásil, že brankářskou jedničkou bude Tomáš Vokoun. Chce vzít 7 beků (3 ofenzivní a 4 defenzivní) a 13 útočníků. Jistotu mají Jágr, Eliáš či Havlát, vypadl vážně zraněný forvard Hemský. O dalších jménech se Růžička odmítá bavit, byť tvrdí: "V sestavě mám pět otazníčků, jinak je hotová."

Drtivá většina reprezentantů bude z NHL. Důvodů je řada: působí tam nejlepší čeští hráči, často nastupují proti největším esům soupeřů. Zato "Evropané" si během několika dní budou muset zvyknout na časový posun (9 hodin oproti Praze) i na úzké zámořské kluziště.

Z extraligy asi dostane příležitost král bodování Červenka a jeden z mladých brankářů (Štěpánek, Schwarz, Mensator).

Z ruské KHL kromě Jágra nejspíš smí doufat útočníci Hudler a Čajánek. V NHL se skvěle daří mladším střelcům Michálkovi či Fleischmannovi.

Ale jen těžko lze odhadovat, jak trenéři tým poskládají. Nemůžou vzít jen samé útočné typy. Potřebují vytvořit soudržnou partu, správnou směs zkušenosti a dravosti, šikovnosti, rvavosti a obětavosti. "Možná budete překvapeni," naznačuje Růžička.

Otazníky jsou i v dalších sportech. O olympijské bytí a nebytí momentálně bojují bobisté a sáňkaři."Šéf svazu sáňkařů věří, že pojede minimálně pět borců, ale nominační kvótu zatím letos ve Světovém poháru nepotvrdil ani jeden," říká Dvořák.

S určitostí na hrách nebudou žádní Češi v curlingu, skeletonu a ledním hokeji žen.

Poprvé od roku 1968 bude patrně chybět i ženská štafeta běžkyň, pouhé čtyři roky po zlatých hrách Neumannové v Turíně! "Poslední výsledky byly žalostné, vypadá to maximálně na tři běžkyně. Jet nemusí ani štafeta biatlonistek."

Rekordní naopak může být počet Čechů v jízdě v boulích i v rychlobruslení (po 3), premiéru si odbudou dva skikrosaři. "Ještě 17. ledna je možné plnit limity," říká Dvořák. "O den později bude nominace hotova."

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.

Najdete na iDNES.cz