Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České olympioniky dál povede Jirásek, finance ohlídá veslař Kejval

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. | foto: René VolfíkČTK

14 2009
Ve čtvrtém volebním období v řadě povede Český olympijský výbor předseda Milan Jirásek. Dvaasedmdesátiletý lékař neměl na dnešním volebním zasedání žádného protikandidáta, a tak byl zvolen rychle aklamací. Nováčkem ve vedení je místopředseda pro ekonomiku a marketing, v souboji tří kandidátů uspěl Jiří Kejval, šéf veslařského svazu.

"Olympijský výbor by se měl postavit do čela českého sportu v tlaku na státní orgány, abychom v této kritické době mohli navázat na minulé úspěchy," řekl staronový předseda.

Milan Jirásek převzal české olympioniky v roce 1996 po odstupující předsedkyni Věře Čáslavské. V prvních volbách mu byl soupeřem tehdejší místopředseda Přemysl Herych, o čtyři roky později neměl protikandidáta a v dramatickém souboji v roce 2005 porazil oštěpařskou legendu Jana Železného.

Do letošních voleb šel Jirásek znovu jako jediný kandidát a v aklamační volbě byl odsouhlasen jednomyslně. Zdržel se jediný delegát, byl jím sám Milan Jirásek. "Tentokrát jsem si mohl dovolit ten přepych a zdržel jsem se," řekl. Bezproblémovou obhajobu měli také František Dvořák (místopředseda pro sport) a Josef Dovalil (pro olympismus).

Boj o kasu

Volba místopředsedy pro ekonomiku

Jiří Kejval 33
Karel Bauer 13
Jiří Zedníček 11

Tvrdým sítem prošel poslední z místopředsedů, o kontrolu nad financemi ČOV totiž usilovali hned tři kandidáti. Dosavadního místopředsedu pro ekonomiku a marketing Jiřího Zedníčka porazil jeho blízký spolupracovník z uplynulého období Jiří Kejval. Jednačtyřicetiletý předseda Českého veslařského svazu získal 33 hlasů, o dvacet více než druhý kandidát Karel Bauer. Pro Zedníčka hlasovalo pouze jedenáct delegátů. Původně přihlášený čtvrtý uchazeč, předseda volejbalového svazu Antonín Lébl, svoji kandidaturu stáhl.

O nové generalitě už nemohli rozhodovat zástupci baseballu a softbalu, neboť jejich sporty vypadly z programu olympijských her, a svazy tak ztratily postavení řádných členů ČOV.

Kaderka se v diskusi opřel do Kulhánka

Slavnostní úvod zasedání obstaralo předání Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského za nejhodnotnější sportovní výkon. Nejvyšší ocenění, které ČOV uděluje, získala za loňský rok atletka Barbora Špotáková.
Více: Špotáková má další trofej: cenu Guta-Jarkovského

Poklidný průběh vydržel jen do diskuse, ve které zazněla řada kontroverzních témat. Šéf tenisového svazu Ivo Kaderka zaútočil na členy výkonného výboru. "Všichni si poděkování za svoji práci nezaslouží," řekl. Poukázal na bývalého předsedu hokejového svazu Vratislava Kulhánka s tím, že svaz pod jeho vedením skončil ve ztrátě 40 milionů korun. "A co udělal pro olympismus? Český olympijský výbor by neměl sloužit jen k tomu, aby si v něm někdo vystavoval své ego, ani by neměl být trafikou za zásluhy."

Předseda šermířského svazu František Janda na Kaderku navázal a kritizoval nezájem o některé funkce. "Jak je možné, že se více uchazečů sešlo jen na funkci ekonomického místopředsedy. Copak tady jde jen o peníze?"

Další vzrušené debaty se vedly o státní podpoře sportu, o dramatických volbách do čela Klubu olympioniků; zástupce boxu Radim Masný se pozastavil nad tím, že v přednesených zprávách o práci ČOV v uplynulých čtyřech letech nebyla vůbec řeč o olympijské kandidatuře Prahy. "Kandidatura byla špatně připravená, dělala nám ostudu a olympijský výbor s tím nic neudělal," řekl.

Mnohá vystoupení vyvolala další reakce dotčených delegátů, celou diskusi nakonec uzavřel předseda Jirásek slovy, že podněty se bude výkonný výbor zabývat na svém nejbližším zasedání.

Český olympijský výbor

předseda: Milan Jirásek

místopředseda pro sport: František Dvořák

místopředseda pro olympismus: Josef Dovalil

místopředseda pro ekonomiku a marketing: Jiří Kejval.

Výkonný výbor: Květoslava Pecková (Český klub fair play), Antonín Rychtecký (Česká olympijská akademie), Oldřich Svojanovský (Český klub olympioniků), Jan Železný (člen Mezinárodního olympijského výboru), Karel Pilný (atletika), Jiří Zedníček (basketbal), Alexander Károlyi (fotbal), Ladislav Malý (judo), Jaroslav Pollert (kanoistika), František Černík (lední hokej), Jan Hrdina (moderní pětiboj), Jaroslav Pekař (střelectví), František Janda (šerm), Petr Hulinský (taekwondo), Pavel Kořan (ČSTV).

Revizní komise: Petr Ditrich (baseball), Drahoslav Hušek (saně), předseda Revizní komise: Jan Létal (curling).

Rozhodčí komise: Gerhardt Bubník (krasobruslení), Vladimír Balaš (lední hokej), Vít Horáček (veslování), Aleš Hušák (Autoklub), Marian Štětina (cyklistika).

Autor:


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz