Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

České sídlo vyrostlo v Armstrongově hotelu

10 2006
Briancon - (Od zvláštního zpravodaje iDNES - Za italsko-francouzskou hranici se pro turínské hry ukryl Český olympijský dům, který je tradičně jedním z center české výpravy. Dvacetikilometrovou klikatou silničkou, která padá z horského sedla o 800 výškových metrů dolů do údolí, přijel do Brianconu na slavnostní otevření domu i prezident Václav Klaus.

Zdejší hotel Vauban se v posledních dvou dnech přeměnil ze starobylého sídla v české ústředí s počítačovými terminály a velkoplošnými televizními obrazovkami.

Český dům vzniká na olympijských hrách už poosmé. Bývá vždy centrem českého dění, kde se setkávají sportovci současní i bývalí s hosty a obchodními partnery Českého olympijského výboru či s novináři. Zahajovací tiskovou konferenci vysílala přímým přenosem Česká televize na svém nové sportovním kanálu ČT 4.

Proč Francie, když hry pořádá sousední Itálie? Podle ředitelky domu Aleny Kindové o tom rozhodla především výhodná poloha Brianconu.

"Váhali jsme mezi Turínem a horskou oblastí, ale nakonec jsme se rozhodli pro hory," říká. Ubytovací kapacity v oblast mezi jednotlivými olympijskými sportovišti podle jejích slov téměř plně zabral MOV, a tak se Češi uchýlili přes hranice.

Briancon je ve sportovním světě známý jako etapové místo slavného cyklistického Tour de France. Hotel Vauban při té příležitosti hostí cyklisty či jejich doprovod a majitel se chlubí, že zde nocoval i tým slavného Lance Armstronga. "Mám o něho fotografii s věnováním," říká.

K olympijským sportovištím se ze starobylého města jede přes dvoutisícové sedlo Claviere-Montgenevre, kterým se při své ojedinělé zastávce šplhali i účastníci konkurenčního Gira d´Italia.

Návštěvníky ZOH budou přes vysoké hory kyvadlově vozit autobusy. V Brianconu je obrovské sběrné parkoviště pro diváky z Francie a autobusy se mají ostrými zatáčkami soukat každý den od šesti hodin ráno do dvou po půlnoci.

Na medailisty tu čeká díkůvzdání

Český dům se však těší nejvíce na dopravu individuální a mířící opačným směrem. Ze sportovišť do domu jsou totiž zvaní všichni čeští medailisté k oficiální oslavě. Tento rituál se už stal tradicí a dostal i jméno: díkůvzdání.

Tentokrát to bude trochu složitější, neboť kromě horského masivu stojí v cestě i různé organizační komplikace. Medailisté z některých soutěží totiž budou muset cestovat na slavnostní ceremoniál do Turína, a to je přesně opačným směrem. Také se může stát, že úspěšný sportovec bude mít před sebou ještě další olympijské závody, které si žádají klid na přípravu.

Ředitelka Kindová je však optimistkou. "Máme připraveno několik scénářů, jak sem sportovce dostat. Jakmile budeme mít informaci, že někdo z českých sportovců získal medaili, ihned se spustí předem naplánovaný sled telefonátů a jednání."

S některými sportovci je prý už dokonce předběžně domluvená a oni s návštěvou Českého domu při zisku medaile počítají. "Mám například příslib z týmu Kateřiny Neumannové, že v případě úspěchu udělají všechno pro to, aby se sem dostali," prozrazuje Alena Kindová.

Stálými obyvateli domu jsou hosté a partneři Českého olympijského týmu, kteří odsud budou vyrážet na sportoviště. Většina partnerských firem se zde i prezentuje. Každé ráno si tak už u snídaně budou hosté moci například listovat čerstvým vydáním Mladé fronty DNES. Portál iDNES připravil informační systém z čerstvými zprávami z her a provozuje také internetovou kavárnu v jednom ze zdejších salonků.

"Český dům už má svoji mnohaletou tradici a všichni jsme si na něj zvykli jako na oázu pro nejrůznější setkání," řekl po přestřižení pásky prezident Václav Klaus. "Věřím, že si své místo najde i tentokrát, ač je sem trochu komplikovanější cestování," připomněla hlava státu nekonečné zatáčky nad městem.

Náklady na provoz Českého olympijského domu odhaduje jeho ředitelka na tři až pět milionů korun. "Suma je srovnatelná s těmi nejlevnějšími domy z minulých olympiád."

V kalendáři plánovaných akcí jsou na oba víkendové dny sponzorské večírky. Nevysloveným přáním však je, aby jejich vrcholem bylo i medailové díkůvzdání. Kdo by přání mohl splnit? Kandidátů bude o víkendu několik: Sudová, Neumannová, Bauer, Janda...

PŘESTŘIHÁVÁNÍ PÁSKY. Provoz Českého olympijského domu zahájili společně ministryně školství Petra Buzková, prezident Václav Klaus a šéf olympijského výboru Milan Jirásek.Najdete na iDNES.czmobilní verze