Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

České sportovce na OH v Číně nechce 16 % lidí

Čínský Národní stadion pro 91 000 diváků, přezdívaný Ptačí hnízdo, má být srdcem her. Jako jediné sportoviště však stále není hotov. Otevřen má být v březnu. | foto: Reuters

10 2008
Praha - Proti účasti českých sportovců na olympijských hrách v Pekingu je 16 procent Čechů. Takový je výsledek výzkumu společnosti Empirica, kterého se v závěru března zúčastnilo 801 respondentů. Víc než čtyři pětiny obyvatel Česka starších 18 let účast českých sportovců na hrách naopak podporují, navzdory přetrvávajícím problémům Číny s lidskými právy.

Kategoricky odmítá účast Čechů jen každý dvacátý občan. Nejvíc odpůrců české účasti pochází ze skupiny respondentů, kteří sport vůbec nesledují. Z nich podporuje bojkot 36 procent dotázaných.

Naopak ze skupiny lidí, kteří se na sport často dívají, je pro start na hrách 91 procent oslovených. Opatrnější se souhlasem k vyslání výpravy do Pekingu jsou ženy než muži.

Jasně nejvyšší podporu má start olympioniků v Číně u voličů KSČM, následují voliči
ČSSD, KDU-ČSL a ODS.

Nejvíce kritičtí jsou naopak voliči zelených, z nichž je 26 procent proti účasti na olympiádě. Tento týden se 205 národních olympijských výborů, včetně českého, na svém shromáždění vyslovilo pro start svých sportovců v Pekingu, s bojkotem nepočítají.

Jistou formou "bojkotu" však mohou být absence některých pozvaných politiků na slavnostním zahájení her.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze