Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

České sprintery vyřadili pozdější šampioni

Björn Lind - Nejlepší sprinter zimních olympijských her v Turíně: Švéd Björn Lind. | foto: Reuters

22 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čtvrtfinále olympijského sprintu se stalo konečnou zastávkou Martina Koukala a Dušana Kožíška. V první z vyřazovacích jízd v Pragelatu skončil Koukal třetí a Kožíšek pátý, do semifinále však postupovali jen dva nejlepší. Jejich přemožitelé si později rozdělili zlato a stříbro; stejně jako v rozjížďce vyhrál Švéd Lind před Francouzem Darragonem.

V rozjížďce s dvojicí favoritů déle držel Kožíšek, který byl na největším kopci v polovině závodu dokonce na prvním místě. Ve sjezdu však o pozici přišel a pustil před sebe čtyři závodníky.

"Nahoře se taktizovalo, nikdo nechtěl jet z kopce jako první," řekl Dušan Kožíšek. "Zkusil jsem tedy ujet, i když jsem tušil, že mě dojedou. Jenže jsem nečekal jsem, že jich přese mě půjde tolik."

Koukal naopak začal volněji, na startu byl nejpomalejší, ale nikdy neztratil kontakt se soupeři a ve spurtu si dojel alespoň pro třetí místo. "Na otočce jsem měl být razantnější, ale já jsem zůstal jsem na vnější straně kolem čtvrtého pátého místa," říkal Martin Koukal.

Spolu s Lindem se už před cílovou rovinkou na špici vyvezl Francouz Darragon.

Zdálo se, že Čechům lyže jedou hůř než soupeřům. "Na startu jsme trochu zůstali vzadu, ale pak se rozjely a bylo to v pořádku," myslí si Kožíšek. Ztrátu prveství v největším sešupu lyžím nepřičítá. "Jeli za mnou v závětří a získali rychlost."

Dvojice Lind - Darragon prošla společně až do finále, kde si rozdělila nejcennější medaile.

Nývltová vypadla v kvalifikaci

Soutěž žen jela z českých běžkyň pouze juniorka Eva Nývltová, která zajela v kvalifikaci na trati dlouhé 1,1 kilometru až na padesátý nejlepší čas.

"Myslela jsem, že to bude trošku lepší," komentovala padesátou příčku v kvalifikaci Eva Nývltová. "Měla jsem pocit, že jedu to nejlepší, co můžu, ale bohužel soupeřky byly rychlejší."

V kvalifikaci žen zajela nejrychlejší čas Kanaďanka Beckie Scottová., která nebude chybět ani v semifinále. Mezi elitu se však nepřebojovaly Norka Björgenová, Ruska Čepalovová ani olympijská vítězka z klasického sprintu dvojic Andressonová.

Výsledky
Ženy - sprint (1,1 km volně):
Finále A:
1. Crawfordová (Kan.) 2:12,3, 2. Künzelová (Něm.) -0,7, 3. Sidková (Rus.) -0,9, 4. Scottová (Kan.) -2,4.
Finále B: 5. Kuitunenová (Fin.) 2:18,1, 6. Gjömleová (Nor.) -0,1, 7. Follisová (It.) -2,2, 8. Majdičová (Slovin.) -3,4, ... 50. Nývltová (ČR) - vyřazena v kvalifikaci.

Muži - sprint (1,3 km volně):
Finále A:
1. Lind (Švéd.) 2:26,5, 2. Darragon (Fr.) -0,6, 3. T. Fredriksson (Švéd.) -1,3, 4. Zorzi (It.) -5,2.
Finále B: 5. Schwienbacher 2:23,9, 6. Frasnelli (oba It.) - 1,3, 7. Kjölstad (Nor.) -1,7, 8. Saarepuu (Est.) -4,0, ...15.  Koukal, 22. Kožíšek (oba ČR) - vyřazeni ve čtvrtfinále.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze