Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českého bikera olympijské tempo šokovalo

24 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Věren svému oficiálnímu názvu Cross country zůstal olympijský závod horských kol. Jeho dějiště Fairfield City Farm je opravdu na venkově a ke startu soutěže, umístěné do náročného kopcovitého terénu, vede cesta jedině přes zvířecí stáje. Podél ovcí, beranů, koz,králíků, drůbeže, klokanů a v ohradě se pasoucích koní, se lze dostat až do samotného centra olympijského mountbikeového souboje a na vršcích okolních kopců byl dnes k vidění i obrovský had.

To sportuchtiví Australané využili volnou neděli a jejich nekonečné procesí se táhlo od autobusové zastávky až do prostoru cíle. V báječné atmosféře slunného odpoledne pak ve 49členném poli dojel jediný český reprezentant Radim Kořínek na 29. místě. "Původně jsem se sice chtěl pokusit skončit v první dvacítce, ale nakonec jsem byl rád i za třicítku. To tempo bylo strašlivé, jel jsem úplně na maximum a na lepší umístění to prostě nestačilo.

Začátek závodu mi sice vyšel, ale když jsem se díval na hodinky, jak strašně rychle se jede, byl jsem z toho úplně v šoku." přiznal v cíli Radim Kořínek, který se při pokusu udržet se alespoň v nějaké skupince nakonec usadil až v té okolo pětadvacáté příčky a cestu kupředu už z ní nenašel.

Na čele náročného závodu, kdy cyklisté během více než dvou hodin absolvovali členitý sedmikilometrový okruh celkem sedmkrát, se od prvních metrů usadil známý švýcarský cyklokrosový reprezentant Thomas Frischknecht, který měl v polovině více než minutový náskok a vypadalo to na výhru stylem start - cíl.

Jenže vražedné tempo nakonec Švýcara zradilo, v předposledním okruhu se přes něj přehnala skupinka štvanců a smutný švýcarský hrdina skončil až šestý.

Pro zlato si nakonec neuvěřitelně rychlým závěrem dojel Francouz Miguel Martinez, českým příznivcům cyklistiky dobře známý z tradičního atraktivního závodu v pražských malostranských uličkách, který během závěrečných 7 km najel na druhého Belgičana Meirhaegheho minutu a na bronzového Švýcara Sausera dokonce dvě!

"Martinezovo vítězství mě nepřekvapilo, tipoval jsem ho za vítěze již před startem. Byl to pro mě zážitek jet s ním takovýhle závod, který se s podnikem Světového poháru vůbec nedá srovnávat - vždyť tady jede o sto borců méně a atmosféra byla naprosto vynikající." pochvaloval si Kořínek, který si namísto zaslouženého odpočinku naopak neplánovaně zajede i silniční závod jednotlivců.

"Po známé absenci Honzy Hrušky se uvolnilo jedno místo a byla by určitě škoda jej nevyužít. Bude to pro mě pocta jet na olympiádě s takovými silničními esy, rád bych hlavně pomohl českým kolegům Svoradovi s Padrnosem a Konečným.

Můj hlavní cíl je sice těch 240 kilometrů vůbec dojet, ale v první polovině bych rád svou aktivitou kolegům pomohl. Co bude dál, se uvidí. Teď se musím dát rychle do kupy, abych mohl na zdejší trati již v pondělí absolvovat jediný oficiální trénink.

Unavený jsme hozně moc, ale věřím, že dobré jídlo a masáž mě z toho dostanou!"

.Výsledky: 1. Martinez (Fr.) 2:09:02, 2. Meirhaeghe (Bel.) -1:03, 3. Sauser (Švýc.) -2:18, 4. Hermida (Šp.) -2:40, 5. Fumic (Něm.) - 2:55, 6. Frischknecht (Švýc.) -3:40, 7. Evans (Austr.) -4:29, 8. Bresser (Něm.) -4:35, ... 29. Kořínek (ČR) -12:06.

Francouzský biker Martinez vyhrál olympijský závod cross country

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz