Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bronzové hry. Je jedno zlato a devět dalších medailí pro Česko úspěch?

ZLATÁ RADOST. Český judista Lukáš Krpálek zvítězil v olympijském finále nad Elmarem Gasimovovem z Ázerbájdžánu. (11. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

22 2016
Česká výprava zakončila olympijské hry v Riu de Janeiru s jednou zlatou medailí, dvěma stříbrnými a sedmi bronzovými. Podle celkového počtu úspěch, podle počtu triumfů naopak podprůměr. Hlasujte, jak to vidíte vy, čtenáři iDNES.cz.

Když tenista Radek Štěpánek použil v polovině olympiády termín „doba bronzová“, možná ani sám netušil, jak se trefil. Hry v Riu de Janeiru měly pro Česko vážně bronzový nádech.

Sedm z deseti medailí bylo za třetí místo. V samostatné historii jich Česko nikdy nezískalo tolik. A za časů Československa byly „bronzovější“ jen hry v Moskvě v roce 1980.

ZlatoStříbroBronz Celkem
Rio 2016 127 10
Londýn 201243411
Peking 20083306
Atény 20041359
Sydney 20002338
Atlanta 1996 434 11

Také celkový počet deseti pódiových umístění je nadprůměrný. V tomto směru byly úspěšnější jen Londýn 2012 a Atlanta 1996, kdy Česko získalo o jednu medaili víc.

Zlatý Krpálek slaví velký úspěch českého juda na OH:

Však taky šéf výpravy Martin Doktor, sám dvojnásobný olympijský vítěz, byl s výsledky a výkony českých sportovců spokojený: „Hlavně mě zajímá, jestli člověk odvedl maximum a v srdci ví, že víc nemohl. A to v podstatě všichni splňují.“

Čeští medailisté v Riu

Zlato: judista Krpálek
Stříbro: kajakář Dostál a biker Kulhavý
Bronz: vodní slalomář Jiří Prskavec, skifař Ondřej Synek, oštěpařka Barbora Špotáková, tenistka Petra Kvitová i tenisové deblové páry Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Lucie Hradecká, Radek Štěpánek a čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál a Štěrba

Na druhou stranu podle hodnoty medailí už česká výprava tak úspěšná nebyla. V pořadí zemí, ve kterém je jedno zlato víc než libovolný počet stříbrných medailí a jedno stříbro víc než libovolný počet bronzových medailí, obsadila až 43. místo. Výš skončily i Bělorusko, Slovensko, Severní Korea nebo Maďarsko.

Může za to malý počet zlatých medailí. Jedno první místo mělo Česko naposledy v Aténách 2004. Předtím v československé historii se něco podobného stalo v Melbourne 1956 (jedno zlato, čtyři stříbra a jeden bronz).

A tak byla olympiáda v Riu de Janeiro podle hodnoty medailí pro Česko nejméně úspěšná od Los Angeles 1932, kde ovšem startovalo jen sedm československých sportovců (jedno zlato, dvě stříbra a jeden bronz).

„Samozřejmě nás mrzí, že jsme v žebříčku byli v Londýně výrazně výš, protože jsme měli čtyři zlata. Na druhou stranu dobře vidíte, že rozdíly mezi nejlepšími jsou malinké, záleží i na štěstí. Je vidět, že si držíme pozice z minulé olympiády. Vzhledem k situaci, v níž se český sport nachází, a nejméně početné výpravě, kterou tu máme, si myslím, že je to pořád dobré,“ hodnotil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

ČESKÉ ZLATO! Český judista Lukáš Krpálek zvítězil v olympijském finále nad...

Jediné české zlato v Riu vybojoval judista Lukáš Krpálek.

Dostál: Ve snu mi kdosi řekl, že změním historii

Kanoista Josef Dostál získal medaile dvě - ke stříbru přidal bronz ve čtyřkajaku.

Pravda, pořadí zemí podle hodnoty medailí mohlo z českého pohledu vypadat jinak, kdyby...

...třeba kdyby se deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler v závěru finále, ve kterém si jeli možná i pro zlato, nepřevrhli.

Čeští vítězové

Lukáš Krpálek
2016, judo

Miroslava Knapková
2012, skif

David Svoboda
2012, moderní pětiboj

Jaroslav Kulhavý
2012, horská kola

Barbora Špotáková
2012 a 2008, oštěp

Kateřina Emmons
2008, střelba

David Kostelecký
2008, střelba

Roman Šebrle
2004, desetiboj

Štěpánka Hilgertová
2000 a 1996, vodní slalom

Jan Železný
2000 a 1996, oštěp

Martin Doktor
1996, kanoe - 500 m a 1000 m

...kdyby si bronzový slalomář Jiří Prskavec ve finále nepřipsal penalizaci za dotyk branky.

...anebo kdyby někomu ze čtvrtých míst přálo trochu víc štěstí. Vždyť těsně pod stupni vítězů skončilo Česko hned pětkrát! Třeba vodního slalomáře Vítězslava Gebase dělilo od medaile jen třináct setin sekundy.

Nejúspěšnějším českým sportem v samostatné historii zůstává atletika, přestože tentokrát přidala jedinou medaili - bronzovou - oštěpařka Barbora Špotáková. Navázala na předchozích jedenáct medailí včetně pěti zlatých (o dvě z nich se postarala sama v Londýně a Pekingu).

Česko poprvé získalo medaili v judu, a hned zlatou. Postaral se o ni Lukáš Krpálek, který ve velkém stylu ovládl hmotnostní kategorii do 100 kilogramů. Medailově úspěšný sport to nebyl ani za časů Československa - před aktuálním olympijským šampionem se dostal na stupně vítězů jen Vladimír Kocman v Moskvě 1980.

Jaká byla olympiáda v Riu de Janeiru pro českou výpravu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

Úspěšná 12447
Neúspěšná 2453
Autor:


Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....Najdete na iDNES.cz